Dla jednych zwykłe hobby, dla innych oryginalny sposób na wyrażenie swojej osobowości. Cosplay zyskuje popularność na całym świecie, a najlepsi tworzą prawdziwe dzieła sztuki. 

Czym jest cosplay?

Termin cosplay został wymyślony przez japońskiego producenta filmowego w 1984 roku. Nobuyuki Takahashi połączył dwa słowa “costume” oznaczający kostium lub przebranie oraz “play” w znaczeniu odgrywania roli. Natchnieniem tego słowotwórstwa była 42 edycja World Science Fiction Convention, na której Nobuyuki spotkał masę uczestników przebranych za ulubionych bohaterów ze świata fantastyki. Próbując opisać swoje doświadczenia przeżyte w Stanach Zjednoczonych wpadł na pomysł słowa “cosplay”, które zostało z nami do dziś. 

Jednak cosplay to nie są zwykłe przebieranki. Cosplayerzy, bo tak powinniśmy nazywać osoby miłujące się w tej dziedzinie, bardzo często tworzą swoje stroje zupełnie od zera, przez co muszą wykazać się ogromnymi umiejętnościami rzemieślniczymi. Prace nad jednym strojem potrafią trwać nawet kilka miesięcy i potrafią pochłonąć spory budżet. Ponadto, poza samym kostiumem, trzeba zadbać jeszcze o fryzurę i makijaż, przez co osoba chcąca najlepiej odwzorować wygląd swojej ulubionej postaci jest krawcem, makijażystą, fryzjerem, charakteryzatorem, a na końcu również… modelem i aktorem. Aby godnie reprezentować pierwowzór trzeba wykazać się ogromnym wachlarzem umiejętności. 

Sposób na wyrażenie siebie oraz… zarobek!

W głowach czytelników z pewnością rodzi się teraz pytanie – “ale po co?”. Otóż powody mogą być bardzo różne. Jedni chcą oddać hołd postaci, którą podziwiają przez lata, inni chcą się wcielić w alterego, zaś dla jeszcze innych jest to sposób na pokazanie swojej pasji i bardziej cieszy ich sama praca nad kostiumem. Oczywiście powodów jest tyle, ile osób w kostiumach. 

Obecnie cosplayerzy i cosplayerki mogą liczyć na pokaźne grono obserwujących w internecie, a najlepsi mogą stać się influencerami, dzięki czemu zająć się tym zajęciem “na pełen etat”. Oprócz tego organizowane są konkursy, w których publika oraz jury oceniają wygląd i jakość kostiumów, a uczestnicy mogą liczyć na nagrody. Już 20 lipca odbędzie się finał konkursu podczas festiwalu gier komputerowych Meet at Rift w Łodzi, gdzie dziesięciu cosplayerów wybranych przez internautów będzie walczyć o 10.000 złotych. Organizatorem zawodów jest agencja GAM3RS_X. 

Drugie życie kostiumu

Co ciekawe, najlepsze stroje mogą liczyć na drugie życie. Pierwsze przeżywają w rękach osoby, która je tworzy, a następnie wybiera się na wydarzenie, gdzie może się nim pochwalić. Ale istnieją kolekcjonerzy chętni na kupno przebrań, które mogą wzbogacić ich prywatne kolekcje. Z pewnością w niedalekiej przyszłości doczekamy się otworzenia muzeum cosplayu!