Najpopularniejsza platforma e-commerce w Polsce nareszcie bierze się za niezdrowe praktyki sprzedaży dostępu do kont z odpłatnymi grami, które są wbrew regulaminom danych platform.

Regulamin serwisu allegro.pl już 4 stycznia ulegnie zmianie. Wśród nowych zasad znajdziemy jedną, która powinna zainteresować graczy. Allegro zakaże sprzedaży dostępu do kont z odpłatnymi grami, bo jest ona sprzeczna z umowami licencyjnymi platform jak Steam czy GOG. Oto co możemy przeczytać w aktualizacji do regulaminu:

Do listy towarów, których nie możesz sprzedawać na Allegro, dodamy: wszystkie formy dostępu do kont z odpłatnymi grami komputerowymi, konsolowymi i mobilnymi, na przykład Steam, Epic Games Store, GOG, uPlay, Origin, PlayStation Network, Xbox Live oraz do muzycznych platform streamingowych – na przykład Spotify czy Tidal.

Precedens masowej sprzedaży dostępu do jednego konta Steam trwa w najlepsze od kilku lat. Praktyka ta jest nie tylko niezgodna z regulaminem wyżej wymienionych serwisów, ale jest również nielegalna co udowodniło zatrzymanie 24-latka z Piekar Śląskich, któremu postawiono ponad 9 tysięcy zarzutów i zabezpieczono ponad 130.000 złotych. Podejrzanemu grozi nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Z pewnością częściowo powstrzyma to „Januszów Biznesu”, którzy żerowali na darmowych grach np. od Epic Games. Wszyscy z pewnością dobrze pamiętają szum medialny związany z darmowym GTA V na Epic Games oraz późniejszy wysyp kont na allegro z dostępem wyłącznie do tego tytułu.

Nie wiadomo jednak zapis dotknie również sprzedaży kont do League of Legends, wszak Riot Games nie zostało wymienione w powyższym zapisie, a sam LoL nie jest odpłatną grą. Mimo to na allegro znajdziemy mnóstwo ofert dotyczących „kont z 30. poziomem”, które można kupić nawet za kilkanaście złotych.