Niemiecki duet – Vontrex i Jason został zdyskwalifikowany przez Epic Games z finałów eliminacji FNCS po dwóch grach z powodu posługiwania się nietypową taktyką.

Już od jakiegoś czasu w Fortnite popularna jest taktyka na heal-off, polegająca na tym, że dana drużyna tylko w teorii bierze czynny udział w rywalizacji na serwerze. W praktyce jeden z teamów praktycznie całą grę spędza w strefie, łowiąc ryby oraz zbierając niezbędne leczenie do przeżycia w burzy. Dzięki odpowiedniej koordynacji jedna osoba z duetu bądź tercetu jest w stanie wygrać grę, uniemożliwiając wręcz przeciwnikom, jakiekolwiek linii obrony.

Taktykę na heal-off zapoczątkował w ubiegłym roku Polak – QREI. Wówczas trio naszego rodaka łowiąc ryby przy jednej z miejscówek, zdołało awansować na finały kwalifikacji, a następnie dostać się na „Heaty”.  W pewnym momencie polski „Rybiarz” był popularny do tego stopnia, że jego nick przewijał się na Twitterze w światowych trendach, a w zaledwie 24 godziny jego konto na portalu śledziło już ponad 60 tysięcy użytkowników.

W Fortnite Championship Series Season 20 podobną taktykę opracował niemiecki zawodnik Vontrex. Niemiec wraz ze swoim duo partnerem Jasonem zakwalifikowali się na finały kwalifikacji FNCS. Pierwsza gra nie poszła, co prawda po myśli Niemców, aczkolwiek już druga jak najbardziej. Vontrexowi i Jasonowi udało dożyć się do top2, gromadząc pokaźną liczbę punktów. Zakładając, że niemiecki duet byłby w stanie powtórzyć ten wyczyn w czterech kolejnych meczach, miałby realne szanse zająć ostatecznie miejsce w top5, awansując na „Grandsy” z pulą nagród 1,3 miliona dolarów.

Po świetnej grze Vontrexa i Jasona na heal-off Epic Games nie pozostawiło jednak suchej nitki na graczach. Niemiecki duet w trakcie trwania rozgrywek został zdyskwalifikowany z turnieju. Decyzja ta spotkała się ze sporą falą krytyki na organizatorów, bowiem przecież już wcześniej wiedzieli doskonale, w jaki sposób jeden z debli awansował na finały kwalifikacji. Najprawdopodobniej studio nie spodziewało się jednak, ze przy sporym natężeniu „strom surge’a” Niemcom uda się rozegrać tak świetną grę również na tym etapie eliminacji.