Poznaliśmy wyrok w sprawie sporu Epic Games z App Store. Twórcy Fortnite muszą wypłacić Apple milionowe odszkodowanie.

Konflikt Epic Games i Apple trwał już od ponad pół roku. Wszystko zaczęło się, gdy twórcy Fortnite postanowili pozwolić kupować graczom wirtualną walutę – V-Dolce, za które mogliśmy nabywać różne skiny, czy inne rzeczy kosmetyczne bezpośrednio od producenta. W ten sposób omijała nas cała procedura zakupu przez App Store i wszystko kosztowało nas nawet 20% mniej, ponieważ Epic nie musiało dzielić się zyskami z amerykańskim przedsiębiorstwem.

Apple szybko jednak zareagowało i nie pozwoliło twórcą Fortnite grać im na nosie. Usunęli grę ze swojej aplikacji mobilnej, do czego mieli oczywiście pełne prawo. W końcu Epic Games zgodziło się wcześniej na warunki, które obowiązują na App Store.

Firma z jabłkiem w logo jakiś czas później próbowała się nawet dogadać z Epic. To jednak nie przystało na warunki Apple i zdecydowało się wytoczyć sprawę sądową w Stanach Zjadnoczonych, a następnie Australii i Wielkiej Brytanii. Ostatecznie pozew trafił nawet do Komisji Europejskiej.

Epic Games przegrało w sądzie pod prawie każdym względem. Sędzia prowadzący rozprawę przyznał, że twórcy gry wprowadzając możliwość zakupów, obchodząc system płatności App Store, naruszyli regulamin i tym samym będą musieli zapłacić korporacji około 3,5 miliona dolarów zysków, które Epic wygenerowało dzięki wprowadzeniu nowego systemu płatności.

Twórcy Fortnite już teraz zapowiedzieli, że gra nie wróci do App Store’a. Oznacza to, że gracze na telefonach z systemem iOS wciąż nie będą mieli możliwości gry w popularnego Battle Royale’a.