Mykhailo Fedorov, wicepremier Ukrainy, wystosował specjalne pismo do środowiska gamingowo-esportowego w sprawie rosyjskich zawodników.

Mnogie organizacje w tradycyjnych dziedzinach sportowych asertywnie i dość szybko podjęły decyzje o wykluczeniu rosyjskich reprezentacji z międzynarodowych rozgrywek. Rosjan wykluczono m.in z Mistrzostw Świata w piłkę nożną, międzynarodowych zawodów w hokeja, a Międzynarodowy Komitet Igrzysk Olimpijskich chce aby Rosja całkowicie zniknęła ze sportu.

Jeśli chodzi o cyfrową rywalizację kroki te na ten moment są nieśmiałe. Wczoraj BLAST Premier zapewniło, że nie zaprosi zespołów z Rosji, zaś kwalifikacje regionu CIS zostały odwołane. Natomiast dziś Elisa Esports podjęła decyzję o zablokowaniu jedynie rosyjskich organizacji, lecz nie ma problemu z tym aby rosyjscy zawodnicy grali w barwach marki z innego kraju.

Wicepremier Ukrainy oraz Minister Cyfryzacji wystosował i udostępnił dziś pismo do środowiska gamingowo-esportowego, w którym otwarcie poprosił o wykluczenie Rosjan z branży oraz rywalizacji. Oto co możemy w nim przeczytać:

Jestem przekonany, że nie tylko słyszycie (o wojnie w Ukrainie – przyp. red), ale również jesteście w stanie zrobić wszystko aby chronić Ukrainę, Europę oraz cały demokratyczny świat przez aktami krwawej agresji. Dlatego apeluję aby tymczasowo wykluczyć wszystkie konta Rosjan oraz Białorusinów, tymczasowo wykluczyć wszystkich rosyjskich i białoruskich graczy oraz drużyny z międzynarodowych imprez esportowych oraz anulować wszystkie wydarzenia zaplanowane na terenie tych krajów. 

Jesteśmy pewni, że takie posunięcia zmotywują obywateli Rosji do proaktywnego wyrażani sprzeciwu wobec agresji militarnej. 

Fedorov za pomocą twittera zwrócił się bezpośrednio do Playstation oraz Xboxa, czyli do konsolowych gigantów pod władaniem odpowiednio Sony i Microsoftu. Patrząc na ogólne zachowanie dużych firm jak Apple, czy marki samochodowe, którzy wycofują swoją działalność z Rosji, w tym przypadku może być podobnie.