W przyszłym roku w Tokio odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Ich otwarcie poprzedzi turniej esportowy w Rocket League oraz Street Fighter V.

Wciąż toczą się otwarte dyskusje o tym, czy esport można oficjalnie uznać za sport. Teza ta ma równie wiele zwolenników co przeciwników, zarówno w środowisku esportowym jak i poza nim. Z pewnością jeszcze długo spór ten nie zostanie jednoznacznie rozstrzygnięty, lecz mimo to, obydwie branże coraz bardziej się zazębiają. Przykładem tego może być chociażby uznanie esportu jako medalowej dyscypliny na Igrzyskach Olimpijskich Azji Południowo-Wschodniej , które rozpoczną się już 30 listopada.

W ubiegłym roku przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pjongczangu, przy współpracy Intela i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, zorganizowano turniej w StarCrafta II, który poprzedził wydarzenie sportowe. Jak się okazało, był to dopiero początek współpracy tych dwóch organów. Już w przyszłym roku będziemy mogli oglądać zawody w Rocket League oraz Street Fighter V, które odbędą się w Tokio bezpośrednio przez startem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020.

Po bardzo udanym wydarzeniu w Pjongczangu w 2018 roku, jesteśmy podekscytowani dalszą współpracą z Intelem, która wniesie następną erę technologii na Letnie Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Rozszerzenie naszej kolaboracji z Intelem pozwoli zapewnić najlepsze doświadczenia oraz technologię dla wszystkich fanów Olimpiady, śledzących wydarzenie na całym świecie.

 – powiedział Timo Lumme, dyrektor zarządzający IOC Television and Marketing Services

Firma Intel ogłosiła, że w dniach 22-24 lipca, czyli w przededniu ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, zorganizowane zostaną turnieje w Rocket League oraz Street Fighter V, z łączną pulą nagród $500.000. W czerwcu 2020 w Katowicach zorganizowane zostaną kwalifikacje, które wyłonią reprezentantów danych krajów, którzy awansują na główne wydarzenie.

Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że Intel zorganizuje turniej esportowy Intel World Open w Japonii, który poprzedni Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020. Jako, że wciąż odkrywamy zaangażowanie esportu w Olimpiadę, liczymy na to, że wiele nauczymy się z tego wydarzenia i będziemy kontynuować ten ruch z pasją do esportowej społeczności na całym świecie. 

 – powiedział Kit McConnell, dyrektor IOC Sports

Jednak współpraca Intela i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nie kończy się na zorganizowaniu wyżej wspomnianego turnieju. Firma ma wynieść imprezę sportową na wyższy poziom dzięki swoim rozwiązaniom technologicznym. Marka znana przede wszystkim z produkcji jednych z najbardziej zaawansowanych procesorów komputerowych pomoże jak najbardziej urozmaicić transmisję z Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.