Polska Liga Esportowa, największy rodzimy organizator rozgrywek esportowych, poinformowała o wysokości puli finansowej w 2022 roku. PLE w organizowanych przez siebie rozgrywkach przeznaczy dla graczy rywalizujących m.in w rozgrywkach ligowych oraz pucharowych aż 1 milion złotych. To największa kwota w historii rozgrywek.

Z danych Statista.com wynika, że globalny rynek esportu rośnie co roku w tempie dwucyfrowym. W 2025 roku jego wartość ma wynieść już blisko 3 mld USD. Choć światowymi liderami są Chiny, USA, czy kraje Europy Zachodniej, to okazuje się, że w Polsce sektor ten notuje bardzo dobre wyniki. W niedawno opublikowanym raporcie przeprowadzonym przez Sponsoring Insight na zlecenie Polskiej Ligi Esportowej można było przeczytać, że rodzimy rynek sponsoringu esportu już dziś szacowany jest na ok. 32 mln złotych i z roku na rok powinien stabilnie rosnąć.

DŁUGA DROGA ROZWOJU

Historia polskiego esportu sięga już kilkunastu lat. Poczynając od LAN Party, rozgrywanych stacjonarnie w kafejkach internetowych, do wielkich aren i nagród działających na wyobraźnię. Dziś esport może być stawiany na równi z dyscyplinami tradycyjnymi – zarówno pod kątem popularności, ale także aspektów finansowych. Wraz ze wzrostem profesjonalizacji esportu, wzrosły nakłady finansowe i zainteresowanie sponsorów tym rodzajem aktywności.

PROFESJONALNA LIGA ESPORTOWA

Jednym z najważniejszych organizatorów profesjonalnych rozgrywek esportowych w Polsce jest Polska Liga Esportowa, która w ubiegłym roku przeprowadziła zmiany w systemie rozgrywek, co pozwoliło jej na jeszcze większy rozwój. Wdrożony we wrześniu 2021 roku projekt Centralizacji Praw Sponsoringowych zapewnił drużynom biorącym udział w rozgrywkach PGE Dywizji Mistrzowskiej udział w kontraktach i zyskach generowanych przez Ligę. Był to innowacyjny, bo pierwszy w Polsce, ustrukturyzowany plan wspólnego działania organizatora rywalizacji i jej uczestników, mający na celu wspólne stworzenie nowej rzeczywistości esportu w kraju. Kolejnym – niezmiernie ważnym etapem – jest wkroczenie z łączną pulą finansową w 2022 roku na pułap miliona złotych.

Widzimy znaczący wzrost zainteresowania sponsorów esportem. Wartości kontraktów z roku na rok rosną. Pojawiają się także nowe możliwości uzyskiwania przychodów jak choćby ticketing, czy sprzedaż praw telewizyjnych. W porównaniu do świata jesteśmy dopiero na początku tej drogi, ale perspektywy są bardzo obiecujące. Już dziś oferujemy rekordową w historii pulę nagród. Jednak by dorównać rozwiniętym rynkom potrzebujemy większego dokapitalizowania. – mówi Paweł Kowalczyk, CEO Polskiej Ligii Esportowej.

COUNTER STRIKE NADAL NAJMOCNIEJSZY

Główna część puli (800 tys. zł) zostanie przeznaczona na rozgrywki Counter Strike: Global Offensive. Gra od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych tytułów wśród graczy. Najbliższe miesiące pokażą kibicom także zupełnie nową odsłonę współzawodnictwa: 12 najlepszych drużyn w Polsce, rywalizujących w jednym, dłuższym sezonie, trwającym od lutego do grudnia. W okresie wakacyjnym miła odskocznia – kolejna odsłona świetnie odebranego Superpucharu, po wakacjach zaś powrót w ligowe ramy i wyłonienie mistrza Polskiej Ligi Esportowej. Dodatkowo, przekształcone w cykl turniejów z nagrodami rozgrywki dotychczasowej Dywizji Profesjonalnej, oraz niedawno ogłoszone HUBy z łączną pulą 100 tysięcy złotych, dopełniają szerokie spektrum rywalizacji w Counter Strike: Global Offensive w Polskiej Lidze Esportowej.

VALORANT ROŚNIE W SIŁĘ

VALORANT East: United – tym od początku roku żyje społeczność amatorów tytułu produkcji Riot Games. Polska Liga Esportowa została wybrana wyłącznym operatorem rozgrywek. Struktura obejmująca 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, mająca wyłonić profesjonalnych graczy nowego pokolenia, to następny krok, który śmiało wykonuje Polska Liga Esportowa, pracując przy tej grze. Zawodnicy-amatorzy zawalczyć mogą nie tylko o awans do kolejnych, coraz to większych turniejów w VALORANT, ale i o niemałe pieniądze – na przestrzeni całego roku zmagań, do graczy zrzeszonych w HUBach VALORANT East: United powędruje łącznie ponad 43 tysiące dolarów.

Sezon 2022 przyniesie wiele emocji fanom polskiego esportu. Dzięki działaniom Polskiej Ligii Esportowej będzie mógł on być bardziej profesjonalny, usystematyzowany, a gracze otrzymają wsparcie na naprawdę najwyższym, światowym poziomie.

źródło: materiały prasowe