Esport to nie tylko wielkie tytuły, ale również mniejsze inicjatywy oddolne, które warto docenić. Już w najbliższy weekend odbędzie się turniej esportowy w naprawę łazika marsjańskiego.

European Rover Challenge to międzynarodowe, coroczne zawody robotów marsjańskich, które od 2014 organizowane są w Polsce. W wydarzeniu biorą udział najbardziej utalentowane ekipy, które przez ostatnie dwanaście miesięcy pracowały nad własnym projektem łazika i przystępują do szeregu konkurencji. Niestety tegoroczna edycja odbywa się bez udziału publiczności, lecz można ją śledzić w internecie.

Rok 2020 przyniósł również kolejną nowość. Zespół Pyramid Games, który jest współorganizatorem European Rover Challenge, organizuje tematyczny turniej esportowy dla wszystkich fanów robotów marsjańskich. Rover Mechanic Challenge, bo tak nazywają się wirtualne zawody, odbywają się w grze Rover Mechanic Simulator. Zasady są bardzo proste:

Zawodnicy wcielą się w mechaników łazików, pracujących w pierwszej kolonii na Marsie. Zmierzą się oni z wyzwaniem naprawienia łazika. Zadanie będzie składało się z czterech rund, na których wykonanie uczestnicy będą mieli godzinę. Dodatkowym utrudnieniem będzie zasada zużycia jak najmniejszej ilości dostępnych zasobów. Zwycięzca otrzyma niepowtarzalną nagrodę: możliwość zdalnego przejazdu robotem mobilnym po MarsYardzie – największym na świecie sztucznym torze marsjańskim zlokalizowanym na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Zawody odbywają się co godzinę przez cały weekend. Wielki finał przewidziany jest na 13 września, również w okolicach godziny 11:00. Po ukończeniu turnieju, konkurencje udostępnione zostaną w grze Rover Mechanic Simulator na Steamie. Dzięki temu każdy posiadacz tego tytułu będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności naprawy łazika na czas.