2021 rok emanował w wiele emocji i to niekoniecznie tylko na serwerach.  Skandal wokół Heroic, afera na Worlds i ogromna drama podczas Flashpoint 3 z udziałem Anonymo – to właśnie tym żyliśmy przez ostatnie 12-miesięcy.

  • Gracz Beyond Gaming zamieszany w ustawianie zakładów podczas Worlds 2021

Beyond Gaming było o krok od ogromnego sukcesu. Tajwański zespół był jeden mecz od awansu do fazy grupowej Worlds 2021. Dzień przed finałem Play-Inów na światło dzienne wyszły jednak szokujące screeny rozmów Chiena „Maoana” Mao-Ana z jego przyjaciółką.

Chien „Maoan” Mao-An miał brać udział w procederze ustawiania meczów i to na samych mistrzostwach świata. Riot Games doszło do rozmów Maoana z jego znajomą, z których jasno wynikało, że ten pomagał jej ustawiać zakłady buchmacherskie na mecze z jego udziałem.  Tajwańczyk pisał swojej przyjaciółce, jaką postać wybierze i w której grze. Gdy nie był czegoś pewien, od razu dodawał, aby ta nie stawiała tym razem znacznej ilości pieniędzy.

Zaraz po wybuchnięciu skandalu w trakcie Worlds 2021 tajwańska organizacja za konfiskowała  telefony wszystkich swoich zawodników, aby upewnić się, czy ktoś jeszcze nie był zamieszany we wspomniany proceder. Śledztwo prowadzone przez Beyond Gaming we współpracy z Riot Games nie wykazało jednak nic podobnego.

Sam Chien „Maoan” Mao-An został zawieszony aż do wyjaśnienia sprawy, jednak wyrok w tej sprawie wciąż nie zapadł. Beyond Gaming w finale Play-Inów przegrało 0 do 3 z Hanwha Life Esports, grając ze swoim rezerwowym.

  • Równi i równiejsi podczas Flashpoint Season 3

Setki tysiące na całym świecie czekały na pierwszy mecz dev1ce na Flashpoint 3 w barwach Ninjas In Pyjamas. Rywalem NIP-u na start pierwszego turnieju kwalifikacyjnego do Majora okazało się być polskie Anonymo. Była to więc idealna  okazja dla Duńczyka, aby zaliczyć wręcz debiut marzeń, który szybko okazał się jednak jednym z najgorszych w historii.

Anonymo sensacyjnie wygrywa na inaugurację Flashpoint 3 2 do 1, a zawodnicy NIP-u szybko zaczynają wylewać swoje frustracje na Twitterze, próbując usprawiedliwić swoją porażkę ogromnymi problemami z serwerem. dev1ce i spółka przez cały mecz musieli radzić sobie rzekomo z 40% lossem. Szwedzki klub długo nie mógł pogodzić się z porażką i próbował za wszelką cenę wymusić na organizatorach powtórzenie spotkania, mimo że wiązało się to z ogromnymi stratami wizerunkowymi.

Pod wpływem presji Ninjas In Pyjamas organizatorzy Flashpoint ugięli się pod żądaniami Szwedów i zdecydowali, że mecz z Anonymo zostanie jednak powtórzony, co wywołało ogromną falę oburzenia i krytyki ze strony całego środowiska.

Ninjas In Pyjamas udało  się wygrać powtórzone spotkanie, jednak straty wizerunkowe po tej całej sytuacji, niegdyś kochanej w Polsce organizacji widoczne są do dziś, a społeczność do tej pory na każdym kroku próbuje dogryźć NIP.

  • Miłe złego początki HUNDENA

2 maja 2021 HUNDEN może wrócić do rywalizacji, po wygaśnięciu jego zawieszenia w związku z aferą trenerską. Duńczyk ponownie zostaje zaprezentowany jako trener Heroic i to w jakim stylu. Bilbordy z napisem „HUNDEN IS BACK” zostały wywieszone w samym centrum Kopenhagi.

Zaledwie dwa miesiące później HUNDEN został bohaterem kolejnego skandalu. 30-latek miał wynieść i przedstawić rywalowi Heroic poufne foldery, z których łatwo było czytać grę duńskiej formacji, bowiem w plikach znajdowały się wszystkie taktyki i ustawienia, jakie cadiaN i spółka opracowali wraz ze swoim trenerem przez ostatnie miesiące.

Heroic poinformowało o rozwiązaniu kontraktu Duńczyka w trybie natychmiastowym. Klub zapowiedział również skierowanie sprawy na drogę sądową. Zdarzeniem tym zajęło się także ESIC, które po przeprowadzeniu śledztwa ukarało HUNDENA dwuletnim banem.

Było niemal jasne, że kariera HUNDENA dobiegła końca. 30-letni trener przed zejściem ze sceny chciał jednak pociągnąć na dno jeszcze kilka osób, a konkretnie swoich byłych podopiecznych. Petersen twierdził, że o sytuacji z coach bugiem wiedział każdy z zawodników Heroic, a nawet sama organizacja.

ESIC postanowiło zainteresować się całą sprawą i zaczęło dogłębnie analizować materiały, które HUNDEN przekazał, aby uwierzytelnić swoje słowa. Z nich nic nie wskazywało jednak na to, aby TeSeS, stavn, cadiaN  i b0RUP mieli coś wspólnego z nielegalnym procederem.

Winny poniekąd okazał się za to niko, który uniknął jednak odpowiedzialności ze względu na fakt, że cierpi na ADHD oraz zespół Aspergera. W ten sposób HUNDEN wykorzystał chorobę swojego podopiecznego i wmówił mu, że korzystanie z coach bugu nie jest niczym złym. Zespół Aspergera objawia się m.in. tym, że chory ma problemy z odróżnieniem dobra od zła oraz jest i w dużej mierze jest uzależniony od osób, którym ufa.