Kierowcy Formuły 1 oraz Formuły 1 Esports łączą siły i wystąpią wspólnie w wirtualnych wyścigach, które tymczasowo zastąpią prawdziwe zawody.

„W związku z brakiem wyścigów aż do końca maja, społeczność Formuły potrzebuje na coś czekać. Na coś co wywoła uśmiech na ich twarzach” – tak włodarze F1 rozpoczęli oświadczenie ogłaszające tymczasowe przeniesienie wyścigów Formuły na wirtualne tory.

W dniu 15 marca odbyło się tzw. „Not the AUS Grand Prix”, w którym wzięło udział kilku kierowców np. Lando Norris, Max Verstappen oraz Stoffel Vandoorne, lecz pojawiły się też nazwiska znane z F1 Esports i inne osobistości ze świata sportu. Wspomniany wcześniej Lando Norris zebrał na swojej transmisji prawie 70.000 osób, które bacznie śledziły każdy zakręt wykonywany przez reprezentanta McLarena. Prawdopodobnie to stało się czynnikiem zapalnym do dalszych akcji.

Dziś ogłoszono starto nowej serii – F1 Esports Virtual Grand Prix, w której wezmą udział kierowcy najbardziej prestiżowych wyścigów samochodowych ale również inni goście. Począwszy od 22 marca, aż do maja, prawdziwe wyścigi odbędą się na wirtualnych torach w grze F1 2019. Podczas pierwszego wydarzenia, zasady będą nieco uproszczone, wszak uczestnicy będą musieli pokonać zaledwie połowę długości wyścigu, czyli 28 okrążeń. Dodatkowo wszystkie bolidy będą miały takie same osiągi, więc liczyć się będą wyłącznie umiejętności kierowcy. Warto jednak zaznaczyć, że event będzie jedynie rozrywkowy, czyli kierowcy nie zdobędą punktów liczących się do mistrzostw świata w Formule 1.

Wirtualne wyścigi będą odbywać się do momentu odwołania zakazu organizowania imprez masowych na świecie, czyli do unormowania się sytuacji z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Oznacza to, że najprawdopodobniej zobaczymy jeszcze wirtualne zawody na torach w Bahrajnie, Wietnamie, Holandii, Hiszpanii i Monako.

Najbliższy z nich, czyli wyścig na torze Sakhir w Bahrajnie odbędzie się w najbliższą niedzielę 22 marca. Niedługo zostanie ogłoszona pełna lista uczestników tych zawodów. Poczynania kierowców będzie można śledzić na oficjalnych kanałach Formuły 1 na platformach YouTube, Twitch oraz Facebook i dodatkowo na stronie F1.com.