Firma Gabe'a Newella podejmuje bardzo kontrowersyjną decyzję. Valve będzie permanentnie wykluczać konta, które zostaną wykryte jako tzw. „smurfy”.

Smurfing to zjawisko, gdy doświadczony i dobry zawodnik jakiejś gry decyduje się na utworzenie nowego konta lub kupienie już istniejącego, lecz zakwalifikowanego w niskich dywizjach. Gdy osoba ta wchodzi do gry, jego sojusznicy zazwyczaj są zadowoleni, ponieważ zyskują łatwe punkty. Jednak przeciwnicy mogą czuć się mocno pokrzywdzeni – musieli zmierzyć się z osobą, z którą w normalnych warunkach być może nigdy by się nie spotkali.

Chyba każda osoba grająca w produkcje skupiające się na rywalizacji multiplayer kiedyś spotkała smurfa – czy to u swojego boku, czy w przeciwnym zespole. Spotkanie z takim delikwentem jest szczególnie krzywdzące dla nowych graczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z daną produkcją. Nikt przecież nie lubi zostać całkowicie zmiażdżonym przez oponentów, szczególnie w momencie uczenia się nowych mechanik. Właśnie dlatego Valve interweniuje w tej sprawie w przypadku Doty 2, pisząc na swoim blogu:

Od dziś smurfing będzie karalnym wykroczeniem. Przede wszystkim skupimy się na nowych kontach, które zostaną założone po dzisiejszym ogłoszeniu, a będziemy mieli co do nich wysoką pewność smurfowania i innych zachowań psujących grę. Ponadto będziemy okazjonalnie ręcznie banować już istniejące konta, które wykazują zachowania niekorzystne dla gry. Dodatkowo osoby, które zostaną powiązane ze sprzedażą kont lub ich boostowaniem, otrzymają karę na ich główne konto. Aby przestrzegać tych zasad, zwiększyliśmy częstotliwość banowania boosterów oraz sprzedanych kont. 

Od lat smurfing był kontrowersyjnym tematem, wszak według pokrzywdzonych graczy, zachowanie to powinno być karane, bo psuje zabawę z rozgrywki. Jednak według innych, nie jest to łamanie regulaminu – każdy ma prawo założyć nowe konto, w różnych celach. Niektórzy chcą po prostu rozpocząć z czystą kartą lub np. po utracie konta. Jednak Valve wydaje się wprowadzać politykę zerowej tolerancji dla zachowań związanych ze smurfingiem oraz boostingiem.