Wczoraj zakończył się najważniejszy turniej Dota 2 w ciągu roku – The International. 18 drużyn z całego świata stanęło do walki w tych prestiżowych zawodach. Po Aegisa i 11 milionów dolarów sięgnął zaś europejski zespół OG!

The International 2018 nie zawiódł pod względem zarówno świetnych meczy Dota 2, jak i wyjątkowych historii. Najlepszą z nich jest zdecydowanie ta należąca do tegorocznych triumfatorów. Europejska drużyna, która dawniej odnosiła wielkie sukcesy takie jak wygranie 4 z 5 pierwszych Majorów organizowanych przez Valve zdawała się nieobecna na pro-scenie w tym sezonie. Choć bez większych problemów wygrywała kwalifikacje, mocno odstawała od czołowych składów. Jedynym sukcesem było zwycięstwo w MDL Macau na początku grudnia.

Okno transferowe w lutym nie przyniosło zmian w składzie drużyny. Zaledwie miesiąc później dowiedzieliśmy się, że skład opuszcza Resolut1on, a tymczasowo zastąpi go dotychczasowy trener – 7ckngMad. Decyzja o takiej zmianie nie mogła należeć do najłatwiejszych, gdyż drużyna tym samym wykluczyła się z zaproszeń do zamkniętych kwalifikacji do The International 2018, a jej jedyną szansą na zdobycie miejsca było rozpoczęcie drogi aż od otwartych.

Gdy wszystko zdawało się powoli stabilizować, nastąpił największy rozłam w historii OG. 10 godzin przed wyjazdem na Super Major w Chinach o swojej dezycji o odejściu ze składu poinformowali offlaner s4 i kapitan zespołu Fly. Obaj gracze dołączyli do amerykańskiej formacji Evil Geniuses. OG niezdolne do zorganizowania zastępstwa w tak krótkim czasie, musiało wycofać się z turnieju.

Dodatkowo, zaledwie dwa tygodnie później rozpoczynały się otwarte kwalifikacje do The International 2018 stąd odejście dwójki graczy w tym momencie można określić wyłącznie jako wbicie noża w plecy reszcie składu. Pozostali zawodnicy OG wykazali się niesamowitą odpornością i zdolnością do adaptacji znajdując w tym zatrważająco krótkim czasie brakującą dwójkę i startując w kwalifikacjach. Wygranie ich otwartej, a później zamkniętej części pozwoliło im wystartować w The International 2018.

Jak łatwo się domyślić drużyna nie była faworytem turnieju. Raczej nikt nie spodziewał się, że osiągną tak niesamowity rezultat. Nawet po pierwszych dobrych meczach w fazie grupowej i wygranej na VGJ.Storm z dystansem podchodzono do ich szans na Aegisa. Dopiero, gdy po wygranej na Evil Geniuses i PSG.LGD drużyna Notail’a zdołała wejść do wielkiego finału turnieju, nie tylko jej fani zaczęli wierzyć, że OG zdoła przełamać tradycję zwycięzców The Internationala. Tak też się stało i po niesamowitych 5 grach przeciwko PSG.LGD z końcowym wynikiem 3:2, OG sięgnęło po upragnionego Aegisa oraz ponad 11 milionów dolarów nagrody.