Po niespodziewanych wygranych na Fnatic i Newbee przyszedł kres przygody Team Serenity i Winstrike z The International 2018. Obie drużyny pożegnały się z turniejem po meczach z amerykańskimi zespołami w drabince przegranych.

Ostatnia faza tegorocznego The International rozpoczęła się w bardzo interesujący i zaskakujący sposób. Dwa, nowe w profesjonalnej Dota 2 zespoły zdołały pokonać i wyeliminować jej weteranów, tym samym zyskując kolejną szansę na dalszą walkę o szansę zdobycia Aegisa. Z formatu BO1 awansowały do walk w formacie BO3, gdzie czekały na nie pierwsi przegrani górnej drabinki. Team Serenity przyszło zmierzyć się z Optic Gaming, a Winstrike zostało podjęte przez VGJ.Storm.

Amerykańskie drużyny po pierwszej porażce były jednak świetnie przygotowane na walkę o utrzymanie się w boju o Aegis i nie miały zamiaru pójść w ślady Fnatic i Newbee. Oba zaprezentowały bardzo wysoki poziom gry i nagrodzone zostały awansem do kolejnego etapu zmagań. Dla Winstrike i Team Serenity oznaczało to natomiast koniec przygody z The International 2018 i choć mogą być niesamowicie dumne z tego co osiągnęły, na pewno boleśnie odczuły swoje przegrane.

Optic Gaming – Team Serenity 2:0

Pierwsza gra okazała się pokazem dominacji ze strony zepołu ppd. Optic Gaming kontrolowało rozgrywkę od momentu gry na liniach, aż po sam jej koniec. Na szczególną uwagę zasługuje występ CCnC na Storm Spiricie, który skończył ją z perfekcyjnymi statystykami 16 zabójstw, 0 śmierci i 10 asyst. W kolejnej grze Team Serenity zdołało postawić większy opór. Początkowa faza była całkiem wyrównana, szybko jednak gracze Optic Gaming zaczęli wykorzystywać swoje doświadczenie do zdobycia przewagi. Ostatecznie, ponownie gracze chińskiego składu nie byli w stanie sobie z nimi poradzić. Tym razem palmę pierwszeństwa zgarnęła Ursa Pajkatt’a, który zdołał zabić rywali 16 razy, samemu ginąc tylko 3. Spotkanie zakończyło się więc wynikiem 2:0 dla Optic Gaming, a Team Serenity na dobre pożegnało się z The International 2018.

VGJ.Storm – Winstrike 2:0

Po wygranej na Newbee wydawało się, że zespół z region CIS pójdzie w ślady Virtus.pro i szalonymi, ryzykownymi i niesamowicie agresywnymi zagraniami utoruje sobie drogę do kolejnego etapu turnieju. Tak się jednak nie stało, gdyż po przegranej z OG drużyna Resolut1ona nie miała zamiaru żegnać się z turniejem. Doskonale przygotowana, przemyślana i wyegzekwowana strategia okazała się kluczem do pokonania Winstrike. VGJ.Storm grało niemal bezbłędnie nie pozostawiając miejsca na powrót do gry rywalom w obu grach. Zaowocowało to dwoma dość szybkimi zwycięstwami, awansem do kolejnego etapu walki oraz eliminacją Winstrike z The International 2018.