Modyfikacja Auto Chess do gry Dota 2 stała się fenomenem na skalę światową. Valve udostępnił dziś swoją oficjalną wersję nowego tytułu.

Pewnie każdy słyszał już o tzw. „szachach”, które powstały jako modyfikacja do gry Dota 2. Chińskie studio Drodo zaskarbiło serca wielu fanów gier strategicznych tworząc Auto Chess oparte na Docie, która notabene, swoimi korzeniami też sięga modom innej gry.

Gatunek polega na walce między ośmioma graczami. Każdy z nich dobiera jednostki w odpowiedni sposób, tak aby jak najszybciej je ulepszać oraz żeby wzmacniać ich wzajemną synergię między klasami. Porównując do szachów, czempionów nazywa się pionkami, zaś pole bitwy w pewien sposób przypomina szachownicę. To co wyróżnia te tytuły od innych gier, jest brak możliwości sterowania swoimi jednostkami, stąd też w modyfikacji znalazło się słowo „auto”. Przebieg bitwy zależy od synergii i mocy czempionów oraz odpowiedniego ułożenia ich na „szachownicy”.

Innowacyjny pomysł na rozgrywkę spowodował, że „szachy” w poprzednim miesiącu miały osiem i pół miliona subskrypcji na platformie steam. Obok tego Valve nie mogło przejść obojętnie i zgodnie z tym co pisaliśmy w tym artykule postanowiło stworzyć własną wersję gry, jednak niestety nie przy pomocy prawowitych twórców.

Tak też dzisiejszej nocy udostępniona została gra Dota Underlords. Na ten moment widać, że firma Gabe'a Newella chciała jak najszybciej przedstawić swoją wizję tytułu, gdyż nawet na komputerach dostajemy grę wyglądającą jak żywcem wyciągnięta z urządzeń mobilnych, gdzie notabene też będzie dostępna. Jednak dość łatwo się domyśleć, że Valve chciało zdążyć przed premierą zapowiedzianego niedawno Teamfight Tactics, które niedawno zostało zapowiedziane przez ich konkurenta na rynku gier MOBA – Riot Games.

Dota Underlords na ten moment dostępne jest wyłącznie dla wybranego grona twórców oraz posiadaczy Dota 2 Battle Pass. Jednak jak podaje Valve, w ten sposób chcą uniknąć przeciążenia serwerów i gra za niedługo będzie dostępna dla wszystkich jako osobny twór na platformie steam. Twórcy przypominają, że jest to wczesne stadium rozwoju tego tytułu i wciąż zbiera opinie graczy w jaki sposób powinien zostać ulepszony.

Wiele osób zwiastuje temu gatunkowi świetlaną przyszłość esportową, wszak wkupiła się w łaski wielu miłośników „karcianek” i idealnie wpasowuje się w niszę gier, gdzie nie jest potrzebny refleks, a umiejętne zarządzanie taktyczne. Więcej o Dota Underlords możecie przeczytać na oficjalnym blogu Dota 2.