Zapowiada nam się ciężka batalia o organizację Majora w Sztokholmie. Sam turniej stanął pod znakiem zapytania, głównie przez problemy z dogadaniem się pomiędzy organizatorami a władzami Szwecji.

PGL Stockholm 2021 został zapowiedziany już jakiś czas temu, a do samego wydarzenia pozostało sporo czasu, bowiem cała zabawa miała rozpocząć się dopiero w październiku. Niemniej jednak ostatnie dni są gorące z perspektywy organizatorów, którzy napotkali pierwsze, duże problemy. Chodzi o kłopoty ze sprowadzeniem zawodników do stolicy Szwecji, bo władze kraju wręczyły Majorowi specjalnego statusu, dzięki któremu uczestnicy imprezy nie potrzebowaliby wiz wjazdowych. Szerzej o tym problemie pisaliśmy tutaj.

W piątkowy wieczór otrzymaliśmy kolejną odsłonę bitwy o Majora. Tym razem głos zabrała pani burmistrz Sztokholmu – Anna König Jerlmyr. Wystosowała ona otwarty list do PGL-a, szczególnie do CEO organizatora, czyli Silviu Stroie. W liście przeczytamy między innymi:

Jesteśmy dumni, że wybraliście nasze miasto i Szwecję na miejsce rozgrywek. […] Jesteśmy również niezmiernie dumni z naszych graczy, którzy reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej. Szwedzki gaming to ważna gałąź dla Szwecji, a także całego świata. 

Pani burmistrz dodała również, że samo miasto jest doskonale przygotowane na przyjęcie kibiców z całego świata, posiada zaplecze gastronomiczne, hotelowe, rozrywkowe i kulturowe. Zapewnia również, że obywatele wszystkich krajów, którzy będą chcieli przyjechać do Szwecji, będą ciepło przyjęci i powitani.

Następny akapit jest jednak dla nas najważniejszy:

Jestem zdeterminowana i zrobię wszystko w mojej mocy, by szwedzki rząd nie popełnił tego samego błędu, który popełnił kilka tygodni temu, blokując organizację imprezy w Dota 2 – The International, przez co turniej przeniesiono za granicę. (Rozgrywki odbędą się w Bukareszcie – przyp. red.) Nie wręczenie PGL Majorowi specjalnego statusu jest nieakceptowalne. By to rozwiązać, napisałam do ministrów, by zrozumieli powagę sytuacji. 

König Jerlmyr wierzy, że uda się rozwiązać ten problem tak, by wszystko odbyło się zgodnie z planem. Według niej, Szwecja i Sztokholm potrzebują wielkich wydarzeń esportowych.

Głos w sprawie zabierze również Ninjas in Pyjamas. Organizacja została zaproszona przez Amandę Lind – szwedzką minister kultury, demokracji i sportu – na spotkanie, na którym pojawią się również PGL oraz szwedzki związek esportowy. Rozmowy mają dotyczyć organizacji Majora w Sztokholmie. Wygląda na to, że wszystko zmierza w dobrą stronę.