Niedługo rozpoczynamy zmagania w 11 sezonie ESL Pro League S10. Przez sytuacje na świecie spowodowaną koronawirusem, mecze odbędą się online. Jednak patrząc na poziom zespołów, możemy być pewni, że i tak czeka na nas świetne widowisko.

ESL Pro League, to jedna z najbardziej prestiżowych lig na świecie. Obserwujemy w niej czołowe składy, które pojedynkują się o uczestnictwo w finałach. Finały w Denver zostały wczoraj przesunięte do studia w Europie. Drużyny rozumieją jednak w pełni sytuacje, i zobowiązały się w mediach społecznościowych dać z siebie wszystko.

W związku z tym, razem z forBET, legalnym polskim bukmacherem posiadającym zakłady na wydarzenia esportowe, przeprowadziliśmy analizę wybranych pierwszych spotkań grupy A i B. forBET posiada w swojej ofercie szeroką gamę meczów esportowych. Kursy znajdujące się w tekście zostały zaczerpnięte z tego źródła.

Finland ENCE eSports

*Kurs forBET:
1.22 : 3.70

Data rozpoczęcia
godz. 14:25, 16.03.20

Brazil Sharks

To spotkanie z kategorii tych, w których faworyt powinien być znany, ale wszyscy znamy ostatnią dyspozycję ENCE. Finowie po zmianach po berlińskim Majorze nie umieją znaleźć stałego gruntu. Zaliczają wręcz regularny spadek w rankingu HLTV, który mogą zawdzięczać jedynie sobie i swojej miernej formie. Obecnie znajdują się oni we wspomnianym rankingu na 21. lokacie. Fińska formacja czasami pokazuje przebłyski świetności, tylko po to, żeby przegrać po nim kolejne kilka pojedynków z rzędu. ESL Pro League może być kolejnym falstartem z rzędu.

Trudno jest za to ocenić dyspozycję Sharks. Brazylijski zespół zaliczył na początku roku ogromny spadek w zestawieniach, będąc obecnie według HLTV 127. ekipą na świecie. Wiele ich wcześniejszych sukcesów Brazylijczycy mogą zawdzięczać meyernowi, który jak wiadomo, od kilku miesięcy nie jest już związany z Rekinami po transferze do MIBR. Jak poradzą sobie na ESL Pro League? Trudno przewidzieć. Mogą być czarnym koniem, albo zamykającą turniej formacją. Jednak przy obecnym atrakcyjnym kursie, i inauguracyjnym starciu ze słabym ENCE, trudno jest przejść obojętnie obok Rekinów.

Denmark Astralis

*Kurs forBET:
1.13 : 4.87

Data rozpoczęcia
godz. 22:00, 16.03.20

Sweden Ninjas in Pyjamas

Tutaj z kolei powinniśmy mieć przysłowiowego „pewniaczka”. Astralis pomimo fatalnego zakończenia IEM Katowice, gdzie zaliczyli największą porażkę w pojedynku best-of-three w historii organizacji, ulegając ewentualnym zwycięzcom turnieju, powinni bez problemu dać sobie radę ze Szwedami. W fazie grupowej wydarzenia na Śląsku grali oni fantastycznego Counter-Strike'a, nie popełniali zbyt wielu błędów, a każdy z członków wyglądał indywidualnie znakomicie. Nie można tego powiedzieć o NiP. Po odejściu f0resta, który był pewnym rodzaju liderem zespołu, Szwedom brakuje werwy do gry. Winę faktycznie można zrzucić na nowy skład, któremu odebrano kluczowy element, jednak w Katowicach pokazał on, że nie jest jeszcze gotowy do rozgrywek na najwyższym poziomie. Nie jest on gotowy, żeby pokonać zazwyczaj niezawodne Astralis.

Denmark Heroic

*Kurs forBET:
1.80 : 1.87

Data rozpoczęcia
godz. 14:25, 17.03.20

Russian Federation forZe

Na koniec warto przyjrzeć się potencjalnie najbardziej wyrównanemu spotkaniu, które przyjdzie nam oglądać przez pierwsze dwa dni. Jednego z pokroju tych, gdzie głosuje się sercem. We wtorek na początek załadują się zawodnicy Heroic i forZe, dwóch drużyn z ogromnym potencjałem, które jednak nie potrafią go wykorzystać. Duńczycy od dłuższego czasu borykają się z problemami z formą – nie potrafią konsekwentnie, co turniej pokazywać z dobrej strony. Dlatego często są uważani za faworytów turniejów pokroju DreamHack Open, jednak na ESL Pro League pełnią oni raczej rolę czarnego konia, który ewentualnie może pokrzyżować losy faworytów.

Pierwszymi rywalami Heroic będą gracze forZe. Rosjanie są bardzo podobni do swoich oponentów z wtorkowego starcia. Spory potencjał, gracze, którzy potrafią osiągać nieludzkie liczby, pokroju facecracka i almazera, jednakże, brakuje im tego czegoś. Jeszcze parę miesięcy temu powiedziałoby się, że forZe to idealny underdog w turnieju rangi Major, który powinien zaliczać sukcesy pokroju ENCE czy AVANGAR, kolejno w Katowicach i Berlinie. Niestety, zamiast tego widzimy Rosjan ledwo osiągających cokolwiek na DreamHackach Open, czy na ICE Challenge. forZe potrzebuje większych zmian. Formacje przed nimi może uchronić jedynie dobry występ na ESL Pro League. Przed startem ligi, almazer i spółka mieli wystarczająco dużo czasu, żeby się poprawnie przygotować. Jeżeli nie wyjdzie teraz, to trudno jest powiedzieć, że kiedykolwiek się uda osiągnąć coś więcej.

Jeżeli miałbym typować dzisiaj zwycięzce, to na zwycięzce typowałbym jednak Rosjan. Heroic nie udało się ostatnio zakwalifikować na europejskiego Minora, w związku z czym Duńczycy mogą być mentalnie przybici, zablokowani. Zupełnie inaczej można rzec o ich rywalach, którzy ostatnio zabookowali swoje miejsce w ostatnim przystanku przed oficjalnym wydarzeniem Rio. Ten aspekt psychiczny może być tutaj kluczowy.

Wszystkie mecze w ramach ESL Pro League można oglądać z polskim komentarzem na kanale ESL Polska.

* – kursy z dnia 12.03.20 r. z godziny 23:00