Rosyjska organizacja zakontraktowała drugi skład CS:GO, który został określony jako akademia. Gracze wywodzą się z rodzimego kraju Virtus.pro, czyli z Rosji.

Gdy organizacja Virtus.pro zakończyła współpracę z Polakami, liczyła na powrót do światowej czołówki. Pomóc im w tym mieli zawodnicy, którzy wtedy reprezentowali barwy AVANGAR i pokazali swój potencjał występując w finale StarLadder Major Berlin 2019. Jednak jak się później okazało był to ich ostatni sukces, a zespół przejęty przez rosyjską markę zaczął drastycznie się staczać. Obecnie, po kilku zmianach w składzie, zajmują 29. miejsce w rankingu HLTV i nic nie wskazuje na to, żeby ta sytuacja się poprawiła.

Mimo że główny skład wciąż pozostawia wiele do życzenia, organizacja postanowiła zatrudnić akademię. Zespół składający się głównie z Rosjan można śmiało nazwać młodzikami, wszak średnia wieku tego składu wynosi około 19 lat. Zarząd tłumaczy, że chce dać szansę mniej znanym zawodnikom, tym bardziej po tym jak podobny eksperyment udał im się na scenie Doty 2.

Obecnie niewiele organizacji w Counter-Strike'u posiada swoje akademię. Trend ten został stłamszony przez wiele zmian w regulaminach turniejów, które obecnie zakazują uczestnictwa w zawodach dwóch drużyn należących do tego samego podmiotu. Dlatego też akademie, które jeszcze kilka lat temu wyrastały jak grzyby po deszczu, obecnie są sporą rzadkością. Mimo to organizacja Virtus.pro twierdzi, że na scenie jest tak duża mnogość wydarzeń, że bez problemu obydwa składy mogą rywalizować nie wchodząc sobie w drogę.

Skład VP.Prodigy wygląda następująco:

  • Ukraine Vadim „⁠h1glaiN⁠” Tanasiuk
  • Russian Federation Maksim „⁠awesome⁠” Zyuzko
  • Ukraine Serhii „⁠muR⁠” Hres
  • Russian Federation Evgeny „⁠Norwi⁠” Ermolin
  • Russian Federation Aleksandr „mefixs” Ilukhin
  • Russian Federation Vladislav „⁠Flash_1⁠” Bykov (trener)