Twórcy CS:GO zaprezentowali szczegóły nowego systemu kwalifikacyjnego na BLAST Major Paris 2023. Polacy z wysoką pozycją w zestawieniu.

Nareszcie poznaliśmy wszystkie szczegóły dotyczące systemu kwalifikacyjnego na pierwszego przyszłorocznego Majora. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Valve stworzyło światowy ranking drużyn, według którego rozdawane będą zaproszenia do zamkniętych kwalifikacji turniejów RMR. Ujawniono również mechanikę działania tego zestawienia, bo znacznie się ono różni od tego najpopularniejszego tworzonego przez portal HLTV.

Ranking powstał biorąc pod uwagę trzy współczynniki: wygrane pule nagród przez drużynę, pokonanych przeciwników oraz bezpośrednie wyniki między zespołami. W niedługim czasie amerykańskie studio opublikuje algorytm obliczający punkty, aby cała społeczność miała w niego klarowny wgląd. Ponadto Valve zarzekło się cyklicznie aktualizować ranking aż do startu otwartych kwalifikacji.

Na szczycie europejskiego rankingu znaleźli się kolejno Heroic, G2 Esports oraz Outsiders, czyli ekipy najlepiej radzące sobie w końcówce 2022 roku. Jeśli chodzi o polskie ekipy, to w pierwszej pięćdziesiątce znalazły się aż cztery – Permitta (miejsce 26), 9INE (miejsce 34), Honoris (miejsce 37), AGO (miejsce 42) oraz Illuminar (miejsce 48). Permitta już na początku roku ma szansę na spory awans, wszak zagra w pierwszej fazie IEM Katowice 2023. Pozostałe polskie drużyny będą musiały walczyć o punkty w internetowych turniejach, które nabierają teraz dużego znaczenia.

Pełny ranking drużyn z Europy znajdziecie pod tym adresem, ale warto również się przyjrzeć zestawieniu zespołów z Ameryki oraz Azji.