Wraz z dzisiejszą aktualizacją, do gry trafiły usprawnienia sieci VACnet, które nie zostały uwzględnione na liście zmian.

Dzisiejszej nocy Valve wprowadziło aktualizację do Counter-Strike'a, którą można zaliczyć do tych niewielkich. Jej głównym motywem było dodanie specjalnych naklejek dla zwycięzców PGL Major Antwerp 2022, a obok pojawiło się kilka pomniejszych usprawnień do grania w CS:GO na Steam Decku.

Jednak oprócz tego pojawiły się zmiany, które nie zostały oficjalnie wylistowane. Na szczęście osoby śledzące to co dzieje się w plikach gry potrafią wyłapać takie niuanse. W ostatniej aktualizacji pojawiły się linijki kodu bezpośrednio odnoszące się do sieci VACnet. Użytkownik twittera o nicku ‎Gabe Follower pokazał je w jednym ze swoich wpisów, zamieszczając również komentarz do czego mogą służyć.

Według niego, Valve pracuje nad nową formą zgłaszania nieuczciwych osób. Gracze posiadający podejrzenia dotyczące przeciwników lub swoich kompanów będą wysyłać report bezpośrednio do sieci sztucznej inteligencji, która będzie zajmować się sprawą automatycznie.

Dla tych, którzy nie są zaznajomieni z tym czym jest VACnet, przywołujemy fragment naszego tekstu z 2018 roku – zamiast zatrudniać setki osób próbujące przeciwdziałać problemowi oszustów, Valve stworzyło coś znane nam jako VACnet. Inteligentną sieć, która już od ponad roku, ma za zadanie uczyć się i na bazie zdobytej wiedzy eliminować kolejnych cheaterów. Jest ona wspierana przez system Overwatcha, gdzie ludzie podejmują decyzje czy ktoś jest „czysty”, czy gra wbrew zasadom fair-play. Dzięki temu sieć dowiaduje się na jakie zachowania ma zwracać szczególną uwagę, a które zostały zgłoszone przez rozsierdzonych przegrywających graczy.