Dzisiejszej nocy oficjalnie rozpoczął się konflikt zbrojny na Ukrainie. Niestety sytuacja polityczna dotyka również scenę esportową.

Dziś w okolicach godziny 4:00 Władimir Putin wystąpił w oficjalnym orędziu ogłosił rozpoczęcie działań militarnych na Ukrainie. Rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję w obwodach donieckim i ługańskim, natomiast pokojowe miasta wschodnie zostały zbombardowane. Wśród ataków bombowych znalazły się okolice Kijowa, a mieszkańcy ukraińskiej stolicy zostali obudzeni przez syreny alarmowe w całym mieście.

Niestety konflikt ten już bezpośrednio dotyka scenę esportową. Oleksandr „s1mple” Kostyliev, jeden z niezaprzeczalnie najlepszych graczy CS:GO, jako obywatel Ukrainy w emocjonalnych wpisach komentował sytuację u naszych wschodnich sąsiadów: moje miasto jest bombardowane w tym kurwa momencie – napisał Oleksandr dziś o godzinie 4:16. Możemy być spokojni o bezpieczeństwo Kostylieva, który w tym momencie najprawdopodobniej przebywa w Katowicach, gdzie w najbliższą sobotę ma wystąpić w półfinale Intel Extreme Masters. Nie wiadomo gdzie obecnie przebywa jego rodzina i najbliżsi.

Nie możemy być jednak w stu procentach przekonani czy Oleksandr „s1mple” Kostyliev pojawi się na scenie w Katowicach. Cała sytuacja może w fatalny sposób odbijać się na jego psychice i mentalności – Proszę, proszę, przestańcie. Nie zniosę tego więcej, potrzebujemy pokoju – pisał zawodnik kilkadziesiąt minut po północy. Śmiało możemy stwierdzić, że ukraiński zawodnik może rozważać nieobecność podczas finałów w Katowicach.