Przed rozpoczęciem drugiej fazy IEM Major Katowice 2019 nasi redaktorzy przedstawili swoje typy na Pick'Em Challenge. Czas ich rozliczyć z  poprzednich wyborów i przedstawić kolejne.

Już jutro, w środę 20 lutego rozpocznie się drugi etap Majora – Faza Legend. Szesnaście drużyn będzie walczyć o osiem miejsc w fazie pucharowej, gdzie czeka na nich pula nagród – okrągły milion dolarów. Zapowiada się na to, że poziom będzie wyrównany jak nigdy i wszyscy z uczestników są w stanie powalczyć o uczestnictwo w play-offach. Jednak nie może być zbyt kolorowo i dwie z szesnastu ekip odpadną bez żadnej wygranej, nie gwarantując sobie nawet uczestnictwa w StarLadder Major Berlin 2019.

Jak typowaliśmy ostatnio? Jakie są nasze wybory na Fazę Legend? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

  • Michał „Perakk” Perkowski, szef sekcji CS:GO:

Drużyna z bilansem 3-0: fnatic
Drużyna z bilansem 0-3: ViCi Gaming
Pozostałe drużyny: Vitality, ENCE, Cloud9, NRG, Ninjas in Pyjamas, AVANGAR, TYLOO.

Suma prawidłowych typów: 6.

  • Dawid „Sosna” Sosnowski, redaktor CS:GO:

Drużyna z bilansem 3-0: NRG
Drużyna z bilansem 0-3: ViCi Gaming
Pozostałe drużyny: Ninjas in Pyjamas, ENCE, Vitality, G2 Esports, AVANGAR, Cloud9fnatic.

Suma prawidłowych typów: 7.

  • Olaf „szeregowy” Ostrowski, założyciel Szeregowy E-sport News:

Drużyna z bilansem 3-0: Vitality
Drużyna z bilansem 0-3: Grayhound
Pozostałe drużyny: NRG, Cloud9, ENCE, Ninjas in Pyjamas, AVANGAR, TYLOO, fnatic.

Suma prawidłowych typów: 6.

  • Jakub „gaking” Grysiewicz, redaktor CS:GO:

Drużyna z bilansem 3-0: NRG
Drużyna z bilansem 0-3: Winstrike
Pozostałe drużyny: Cloud9, Vitality, G2 Esports, ENCE, Ninjas in Pyjamas, TYLOO, fnatic.

Suma prawidłowych typów: 6.

  • Damian „DD” Dąbrowski, założyciel DD ESport:

Drużyna z bilansem 3-0: NRG
Drużyna z bilansem 0-3: Vega Squadron
Pozostałe drużyny: Cloud9, Ninjas in Pyjamas, ENCE, Vitality, G2 Esports, AVANGAR, fnatic.

Suma prawidłowych typów: 7.

  • Michał „Perakk” Perkowski, szef sekcji CS:GO:

Drużyna z bilansem 3-0: Liquid
Drużyna z bilansem 0-3: compLexity
Pozostałe drużyny: Astralis, NRG, FaZe Clan, BIG, Renegades, Natus Vincere, MIBR.

Team Liquid zaprezentowało swoją siłę na iBUYPOWER Masters 2019. Pokazali wtedy, że przyjęcie Stewiego dało im zamierzonego „kopa” i są w stanie wykorzystać jego potencjał. Posiadają od groma umiejętności indywidualnych, a pokonanie Astralis na początku roku udowodniło im, że sukces jest bliżej niż kiedykolwiek. 

Sądzę, że jedna z najsłabszych drużyn również będzie z Nowego Kontynentu. compLexity dokonało sporo zmian od czasu Majora w Londynie, na którym pokazali się z dobrej strony. Niestety roszady kadrowe według mnie znacznie ich osłabiły, mimo że mają pod swoją banderą taką legendę jaką jest n0thing. Jednak dla mnie wytypowanie drużyny, która przegra każde spotkanie jest zdecydowanie trudniejsze niż inne typy.

Wybieranie faworytów, którzy awansują do fazy pucharowej jest trochę strzelaniem na ślepo wierząc, że rozkład sił wśród drużyn się nie zmienił przez ostatnie dwa miesiące. Jednak zawsze się dzieje tak, że ktoś akurat na czas Majora trafi z formą, a komu innemu jej zabraknie. Z jednej strony typy takie jak Astralis, FaZe Clan mogą wydać się oczywiste, z drugiej wciąż ciężko spodziewać się czegokolwiek. Spokojny jestem jedynie o Renegades i NRG, którzy zaprezentowali się fenomenalnie i z lepszym lub gorszym bilansem awansują do play-offów. 

BIG i MIBR znalazły się u mnie, ponieważ wierzę, że zdążyli poukładać swoją grę. Najwięcej kredytu zaufania udzielam Natus Vincere. Ukraińska drużyna niedawno podczas niewielkiego turnieju nie poradziła sobie najlepiej i widoczne były spięcia pomiędzy drużynami. Dodatkowo niepotwierdzone informacje o odwołanym bootcampie Na`Vi nie napawają optymizmem. Jednak sądzę, że sportowy duch i żądza wygranej popchnie ich współpracy i kroczeniu w stronę fazy pucharowej.

  • Dawid „Sosna” Sosnowski, redaktor CS:GO:

Drużyna z bilansem 3-0: Liquid
Drużyna z bilansem 0-3: compLexity
Pozostałe drużyny: BIG, MIBR, Astralis, Renegades FaZe Clan, NRG, G2 Esports.

Liquid typuję na ekipę, która wyjdzie do następnej fazy bez żadnej porażki, ponieważ już od kilku Majorów pokazują się na tym etapie zawsze z bardzo dobrej strony. Amerykańska formacja do tego została mocno wzmocniona ostatnimi czasy i już udało im się wygrać jeden turniej dlatego uważam, że jest to odpowiedni wybór.

compLexity jest jedyną drużyną, która mnie do siebie nie przekonuje. W swoich szeregach mają między innymi n0thinga, który moim zdaniem lata świetności ma już za sobą i przez to najszybciej pożegnają się z Katowicami.

MiBR, Astralis, FaZe Clan i NRG są w moim odczuciu pewniakami do zapewnienia sobie Fazy Legend za pół roku w Berlinie. Te formacje są zdecydowanymi faworytami całego turnieju i na początku nie powinny mieć większych problemów. BIG jest mniej oczywistym wyborem, lecz ekipa tabseNa ma bardzo dobry argument w postaci  XANTARESa, żeby ich tu właśnie wybrać. Turek od samego początku przyjścia stanowi o sile tego zespołu i jeżeli tylko nadal będzie utrzymywał swoją formę, to jego formacja zajdzie daleko w Polsce.

Renegades grało świetnego CSa w Fazie Pretendentów, udało im się zakwalifikować tutaj bez żadnej porażki i ich współpraca, to jak się ze sobą komunikują wygląda przepięknie. G2 Esports daje tu ze względu, że im bardzo kibicuje. Mogłem dać zamiast nich AVANGAR, czy Team Vitality, ale tak jak pisałem w moim ostatnim felietonie chciałbym ich zobaczyć w Spodku i tego się będę trzymał.

  • Olaf „szeregowy” Ostrowski, założyciel Szeregowy E-sport News:

Drużyna z bilansem 3-0: MIBR
Drużyna z bilansem 0-3: compLexity
Pozostałe drużyny: Vitality, Astralis, FaZe Clan, Ninjas in Pyjamas, BIG, Liquid, NRG.

Coś czuję, że stary skład MIBR może mieć dużą motywację, która poprowadzi ich do trzech zwycięstw z rzędu. Brazylijczycy w końcu wrócili do komunikacji w jednym języku, która powinna być kluczem do wygrywania. Ze Stewie2k i tarikiem właśnie ona była powodem średniej dyspozycji, o czym nie raz gracze wspominali w wywiadach.

Co do compLexity – nie wydaje mi się, żeby ta ekipa mogła kogoś zaskoczyć. Są poziom niżej od reszty i musiałby się zdarzyć cud, żeby n0thing i spółka coś zdziałali.

Jeśli chodzi o drużyny, które przejdą dalej, to rozpocznę od wytypowania Vitality. Francuzi są dobrze przygotowani, co widać gołym okiem. Mają ZywOo, dla którego to pierwszy Major. On zrobi wszystko, żeby zajść jak najdalej, a doświadczeni koledzy mu tylko w tym pomogą. Następnie Astralis, FaZe, NiP, ENCE, BIG, Liquid, NRG. To są formacje trzymające jakiś poziom i mające dobrze działający skład. Nie wybrałem Na`Vi, bo wszyscy wiemy jak wygląda u nich sytuacja. Po prostu mnie nie przekonuje fakt, że pewnie tylko s1mple będzie w formie. To może nie wystarczyć, gdy na scenie mamy tyle fajnie grających drużynowo ekip. 

  • Jakub „gaking” Grysiewicz, redaktor CS:GO:

Drużyna z bilansem 3-0: Liquid
Drużyna z bilansem 0-3: compLexity
Pozostałe drużyny: NRG, Vitality, Astralis, MIBR, FaZe Clan, BIG, Natus Vincere

Triumf na iBUYPOWER Masters utwierdził mnie w przekonaniu, że po przyjściu Stewiego Liquid cały czas będzie walczyć o najwyższe cele. Liczę, że przerwanie passy przegranych finałów na Astralis jeszcze bardziej zmotywuje amerykańską formację i na Majorze zobaczymy jej najlepszą odsłonę. Teraz, gdy zespół miał jeszcze więcej okazji do treningu, powtórka z Londynu i przejście przez Fazę Legend bez porażki staje się bardzo możliwe.

Sukcesu nie wróżę za to compLexity. Moim zdaniem jest to zespół, który od FACEIT Majora dotknął regres, a dotychczasowe turnieje w 2019 roku zdawały się to pokazywać. Ostatnie miejsce na ELEAGUE Invitational, gdzie Amerykanie rywalizowali z innymi uczestnikami IEM Major Katowice pokazuje niezdany egzamin i wątpię, by sytuacja w składzie poprawiła się na tyle, aby stanislaw i spółka liczyli się w walce o awans.

W gronie zespołów, którzy awansują do play-offów uwzględniłem tylko dwie ekipy z Fazy Pretendentów – NRG oraz Vitality. Amerykanie przeszli przez poprzedni etap z bilansem 3-0 i pokazali swoje spore możliwości. Francuzi nie wyglądali natomiast idealnie, jednak kilka przebłysków (jak 16:1 na Vega Squadron) pozwala mi myśleć o ich awansie. Poza tym, bilet do fazy pucharowej wywalczą według mnie drużyny ze światowego topu. W przypadku Astralis nie trzeba chyba niczego tłumaczyć. Jeśli chodzi o resztę, w MIBR wierzę w powrót mocnej brazylijskiej formacji, która choć trochę nawiąże do sukcesów z 2017 roku. FaZe i BIG będą mocne, pod warunkiem, że dobrze przepracowały okres przygotowawczy. Na`Vi ma s1mple'a i electronica i myślę, że na Majorze ich forma zagwarantuje awans.

  • Damian „DD” Dąbrowski, założyciel DD ESport:

Drużyna z bilansem 3-0: Liquid
Drużyna z bilansem 0-3: compLexity
Pozostałe drużyny: NRG, ENCE, Astralis, MIBR, Natus Vincere, BIG, FaZe Clan. 

Wiem, że dosyć ryzykuję dając Team Liquid na szybkie wyjście z grupy, ale pokazali się z bardzo dobrej strony na iBUYPOWER Masters i możliwe, że nadal będą tak mocną ekipą, która będzie grać świetnego CS-a, ale jak pisałem.. to może się zmienić po losowaniu. Obok nich coL, którego nie będę zmieniał. Dla mnie spośród tych 16 drużyn są oni niestety najsłabsi i ciężko mi uwierzyć w to, aby zdołali pokazać się z mocnej strony jak na FACEIT Majorze.

Kolejne wybory są dosyć oczywiste. Nie mogło zabraknąć świetnie grającego NRG, ENCE(tutaj mam dylemat, bo allu musiał wracać do domu z powodu dziecka i może być myślami gdzie indziej, niżeli na Majorze), oczywiście Astralis, MIBR, Na`Vi to taki standardowy pakiet i nie widzę kolejnej fazy bez nich. Pod dużym znakiem zapytania stoi forma FaZe Clan, ale ze względu na to, że ich bardzo lubię i moją ulubioną ekipą, to ich dałem, bo w nich po prostu wierzę. BIG też jest w stanie zaskoczyć z XANTARES'em i trzymam za nich mocno kciuki, aby to zrobili.