Już za kilka tygodni wystartuje Sezon Wiosna 2019 Polskiej Ligi Esportowej. Z początkiem kwietnia poznaliśmy zmiany dotyczące Dywizji Profesjonalnej, natomiast teraz odkryto karty w sprawie formatu Dywizji Mistrzowskiej. Na zawodników czeka aż pięć etapów zmagań, w których wystąpi szesnastu uczestników.

Etapy Dywizji Mistrzowskiej – nowość w Polskiej Lidze Esportowej

Dla zawodników występujących w rozgrywkach organizatorzy przygotowali aż pięć etapów. Z każdego z nich zwycięzca awansuje prosto do fazy play-off. W chwili, gdy zespół zajmie pierwsze miejsce w którymś etapie, będzie on mógł już spokojnie czekać na liście uczestników finałów.

W każdym etapie udział będzie brało szesnaście drużyn, w których skład wejdą:

 • drużyny z Dywizji Mistrzowskiej z gwarancją występów w każdym z organizowanych etapów
 • najlepsze drużyny tabeli Dywizji Profesjonalnej
 • najlepsze drużyny z otwartych kwalifikacji, które będą organizowane przed każdym z etapów

W fazie play-off powalczy ze sobą osiem najlepszych formacji. Pięć z nich będą stanowili zwycięzcy wcześniej rozgrywanych etapów, pozostałe trzy znajdą się tam drogą zaproszenia. Zespołami, które już teraz mają zagwarantowany występ w play-offach są AGO Esports – triumfatorzy sezonu Jesień 2018, devils.one oraz drużyna, która otrzyma od organizatorów „dziką kartę”. Warto wspomnieć, że powyższe potwierdzone ekipy są dwoma najlepszymi polskimi składami w rankingu HLTV.org.

“Nowy format rozgrywek Dywizji Mistrzowskiej to krok nie tylko w stronę najlepszych drużyn Polskiej Ligi Esportowej, ale również w stronę Profesjonalistów oraz zespołów, które dopiero wstępują w szeregi Ligi. Etapy dadzą możliwość zakwalifikowania się do fazy play-off oraz walki o pulę nagród wysokość 150 tysięcy złotych, zupełnie nowym, wcześniej nieodkrytym teamom, które będą miały szansę podreperować swój budżet oraz zaprezentować swój talent na krajowej arenie sportów elektronicznych. Co więcej, również kibice mają się z czego cieszyć — czeka na nich jeszcze więcej rozgrywek ich ulubionych drużyn w pełnej profesjonalnej oprawie komentatorskiej.” – komentuje  Lena Bortko, Product Manager Polskiej Ligi Esportowej

Etapy – podział i organizacje

Każdy etap zostanie podzielony na cztery dni transmisyjne i będzie się odbywał w formacie best of 3 w drabince pojedynczej eliminacji. Pierwszą część rozgrywek stanowić będą otwarte kwalifikacje, poprzedzające cztery dni głównych zmagań. Eliminacje do etapów zostaną rozegrane online i będą one otwarte dla wszystkich zainteresowanych zespołów. Drużyny rywalizujące ze sobą wyłoni losowanie.

Czterodniowy podział etapów:

 • Dzień pierwszy – rywalizacja szesnastu drużyn. Transmisja rozdzielona na dwa kanały. Zmagania będą rozgrywać się w godzinach 12:00 – 24:00.
 • Dzień drugi (ćwierćfinały) – rywalizuje osiem drużyn. Transmisja rozdzielona na dwa kanały. Zmagania będą rozgrywać się w godzinach 17:00 – 23:00.
 • Dzień trzeci (półfinały) – rywalizują cztery drużyny. Transmisja na jednym kanale w godzinach 17:00 – 23:00.
 • Dzień czwarty (finał) – rywalizują dwie drużyny. Transmisja na jednym kanale w godzinach 19:00 – 22:00.

Rozstawienie zespołów na pierwszy etap:

 1. x-kom team – Dywizja Mistrzowska
 2. PACT – Dywizja Mistrzowska
 3. Invizy Esport – Dywizja Mistrzowska
 4. Codewise Unicorns – Dywizja Mistrzowska
 5. Izako Boars – Dywizja Mistrzowska
 6. OESU – Dywizja Mistrzowska, zwycięzca Dywizji Profesjonalnej
 7. FAM – Dywizja Mistrzowska, zwycięzca Baraży
 8. Dywizja Profesjonalna
 9. Dywizja Profesjonalna
 10. Dywizja Profesjonalna
 11. Dywizja Profesjonalna
 12. Dywizja Profesjonalna
 13. Zwycięzca kwalifikacji
 14. Zwycięzca kwalifikacji
 15. Zwycięzca kwalifikacji
 16. Zwycięzca kwalifikacji

Przed rozpoczęciem zmagań Mistrzów będziemy mieli okazję oglądać rozgrywki Dywizji Profesjonalnej. Właśnie wyniki z tej tabeli zadecydują o tym, które zespoły uzyskają prawo występu w organizowanych etapach.

Zwycięzca każdego etapu przejdzie prosto do fazy finałowej Polskiej Ligi Esportowej. Drużyny z miejsc od 2. do 8. mają natomiast zagwarantowany awans do kolejnego z rozgrywanych etapów. Co więcej, formacje, które są członkami Dywizji Mistrzowskiej również mają zapewnione miejsce w następnych zmaganiach, nawet jeśli nie udało im się zając pozycji w czołowej ósemce. Pozostałe sloty uzupełnione będą przez zespoły z Dywizji Profesjonalnej i składy zakwalifikowane w otwartych kwalifikacjach.

Pula nagród Sezonu Wiosna 2019 Polskiej Ligi Esportowej wynosi 150 tysięcy PLN. Na klasyfikację końcową po etapie play-off, rozłożenie gratyfikacji dla zespołów wygląda następująco:

 1. miejsce: 40 tys. PLN
 2. miejsce: 12 tys. PLN
 3. miejsce: 8 tys. PLN
 4. miejsce: 7 tys.PLN
 5. miejsce: 6 tys. PLN
 6. miejsce: 5 tys. PLN
 7. miejsce: 4 tys. PLN
 8. miejsce: 3 tys. PLN

W każdym z pięciu rozgrywanych etapów Dywizji Mistrzowskiej, na nagrody dla drużyn organizator przeznaczył aż 10 tysięcy PLN. Całość środków zgarną zespoły z pierwszego oraz drugiego miejsca (odpowiednio 8 tys. PLN oraz 2 tys. PLN).