Długo wyczekiwana zmiana w polityce Valve w końcu ma miejsce. Deweloper zdecydował się zliberalizować swoje zasady dotyczące VAC-banów.

Valve przed chwilą ogłosiło zmiany w regulaminie uczestnictwa w Majorach i turniejach z cyklu RMR. Od teraz dostęp do rozgrywek mają również ci gracze, którzy byli z nich wykluczeni przez swoje VAC-bany otrzymane w przeszłości. I jak ta zasada miała uzasadnienie w przypadku oszustów, oszukujących w czasie swojej kariery, tak karanie młodych talentów pokroju Jamppiego i vsma za błędy młodości było już absurdalne.

Przytoczeni gracze otrzymywali VAC-bany na konta, gdy mieli 12-13 lat. Mimo młodego wieku otrzymywali „wyroki” dożywotniego zakazu występowania na najważniejszych turniejach CS:GO, co skutecznie hamowało ich karierę. Valve swoją decyzję tłumaczy w następujący sposób:

Do dzisiaj gracze nie mogli brać udziału w wydarzeniach sponsorowanych przez Valve, jeśli kiedykolwiek otrzymali blokadę VAC w CS:GO. Te wytyczne doczekały się aktualizacji, ponieważ w momencie ich powstania gra była nowa i wszystkie VAC-bany pojawiały się stosunkowo niedawno. Od tamtej pory minęło jednak ponad 8 lat i dlatego zdecydowaliśmy się je zaktualizować. 

Nowe zasady mają jednak swoje haczyki. By gracz mógł brać udział w  imprezach sponsorowanych przez Valve, musi minąć co najmniej 5 lat od nałożenia VAC-bana. Ci zawodnicy, którzy otrzymali VAC-bany już po wzięciu udziału w turniejach sponsorowanych przez Valve, nadal są wykluczeni z udziału w rozgrywkach w przyszłości.