Liga ESEA MDL jest nazywana przedsionkiem do ESL Pro League. Trzy najlepsze ekipy będą miały szanse awansować do bardziej prestiżowych rozgrywek.

W tym sezonie ESEA Season 29: Premier Division możliwy jest awans do bardziej prestiżowej ligi ESL Pro League. W regionie europejskim aż dwadzieścia cztery drużyny będą walczyć o promocję, a wśród nich znajdują się aż trzy polskie ekipy – Virtus.pro, Kinguin oraz PACT.

W poprzednim sezonie całkowicie nie poszło Virtusom, którzy o utrzymanie w rozgrywkach musieli walczyć w relegacjach. O to nie martwili się gracze Kinguin, którzy w sezonie ligowym zajęli pierwsze miejsce, po czym w play-offach przegrali na 3DMAX i zajęli drugie miejsce. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami uplasowało się PACT, które po prostu było spokojne występu w kolejnym sezonie rozgrywek.

Zasady w lidze pozostają te same. Każda z drużyn musi rozegrać 16 spotkań, na które nawzajem się umawiają. Dwa najlepsze składy pojadą na finały LAN-owe, w których będzie możliwość awansu do EPL. Natomiast ekipa z trzeciego miejsca zagra w relegacjach EPL. Pierwsze pojedynki ruszają już dzisiaj, a ligę zainauguruje mecz Spirit kontra Chaos.