To będzie najprawdopodobniej największa impreza esportowa w Polsce – takie słowa możemy przeczytać na stronie Hussar Cup 2023.

1 grudnia 2022 roku w Centrum Konferencyjnym Stadionu Śląskiego odbyła się konferencja prasowa, podczas której dowiedzieliśmy się o nowej edycji turnieju Hussar Cup. Zgodnie z obietnicami organizatorów, ma to być jeden z największych tego typu eventów w Polsce, wszak na Stadionie Śląskim w Chorzowie ma pojawić się osiem najlepszych drużyn na świecie, a ogłoszona pula nagród ma wynosić okrągły $1.000.000.

Same rozgrywki esportowe zostaną podzielone na trzy etapy – otwarte kwalifikacje, zamknięte kwalifikacje oraz play-offy. Pierwsze dwa rozgrywane i transmitowane będą w internecie, zaś uczestnicy finałowej fazy spotkają się na Stadionie Śląskim w Chorzowie na początku września przyszłego roku. Na odwiedzających będą czekać dodatkowe atrakcje – klasyczne pokroju targów technologiczno-gamingowych oraz bardziej „egzotyczne” jak przejazd husarii przez miasto czy wioska wojskowa.

Jeśli organizacja Hussar Cup 2023 dojdzie do skutku, to z pewnością może to być największy polski turniej esportowy w historii. Jednak logika nakazuje zachować pewną rezerwę do całego projektu. Wydarzenia na taką skalę, tym bardziej z pulą wynoszącą milion dolarów, pochłaniają ogromne budżety. Na ten moment nie poznaliśmy ani jednego sponsora, który mógłby chociażby częściowo pokryć tak ogromną sumę. Za przyszłoroczną edycją IEM Katowice, czyli evencie o skali w którą celuje Hussar Cup, stoją następujące Intel, Predator Gaming, 1xBet, DHL, Monster Energy, Coinbase oraz U.S. Air Force. Organizatorzy współpracują z tak wieloma globalnymi markami aby pozyskać finansowanie swoich rozgrywek. Brak informacji o partnerach Hussar Cup, albo ich najzwyczajniejszy brak, działa pejoratywnie na wiarygodność zawodów.

Na ten moment cały projekt wygląda jak porywanie się z motyką na słońce, choć całej ekipie odpowiedzialnej za wydarzenie życzymy jak najlepiej.