Dawno nie byliśmy świadkami takich czystek – system VALVE Anti-Cheat zbanował we wtorek i środę ponad 12 tysięcy kont. Większość użytkowników zostało zablokowanych już po jednym dniu korzystania z nielegalnych oprogramowań.

Dane pochodzą z serwisu Convars, który monitoruje graczy podczas meczów turniejowych. Według statystyk, we wtorek zbanowano 4502, a w środę aż 8094 kont. Środowy wynik to rekord ostatnich miesięcy. Ostatnia taka fala w wykonaniu VALVE odbyła się 7 grudnia – zablokowano 4362 kont.

Wzrost liczby zbanowanych osób nie powinien dziwić. W końcu CS:GO od dłuższego czasu jest darmową grą, co przekłada się na znacznie więcej użytkowników. Świadczą o tym inne dane – kilka dni temu gra pobiła swój rekord w liczbie graczy w jednym momencie – wyniósł on 952 493. Ponadto jeśli coś jest darmowe, to ewentualna strata konta nie jest aż tak bolesną karą, ponieważ nie odczuje jej nasza kieszeń. Chyba, że ktoś jest na tyle nierozsądny, by trzymać na takim koncie skórki do broni.

Serwis Convars dostarcza nam masę innych danych – wiemy, że najwięcej cheaterów jest na Mirage'u – 14,56% zbanowanych zostało ukaranych po rozegraniu właśnie tej mapy. Drugie miejsce zajmuje Breach z wynikiem 11,36%, a niechlubne podium zamyka Dust II z 10,6%. Statystycznie najmniej oszustów znajdziemy na mapie Studio (0%) i Nuke (7,81%).

Po jakim czasie VAC blokował konta korzystające z nielegalnego oprogramowania? 27,75% zbanowanych graczy cieszyło się wolnością mniej niż dzień. Najwięcej, bo 31,92% otrzymało karę po jednym dniu. Wysoki wynik posiada również okres od 3 do 6 miesięcy – wynosi on 11,45%.

Ciekawie wygląda statystyka rang, które otrzymywały blokadę od VALVE – aż 1,9% użytkowników posiadało Global Elite! Najwięcej jednak nie posiadało w ogóle rangi, lub była ona „przeterminowana” – mowa o wyniku 5,3%.

źródło: convars.com