Rosyjska organizacja esportowa, przed nadchodzącym występem jej reprezentacji na IEM Katowice, wydała oświadczenie w sprawie wojny w Ukrainie.

Na kilka godzin przed występem Gambit na deskach katowickiego Spodka, rosyjska organizacja udostępniła oficjalne oświadczenie w sprawie ataku Rosji na Ukrainę. Włodarze proszą o wyrozumiałość względem ich podopiecznych wskazując, że zależy im na pokoju, choć nie znajdziemy słów potępienia względem ataku. Oto pełna treść oświadczenia:

Nadszedł bardzo ciężki okres dla nas wszystkich. Gracze oraz personel zarówno z Rosji, jak i Ukrainy, był częścią Gambit przez całą historię organizacji. Wielu z nas ma rodziny i przyjaciół mieszkających w Ukrainie.

Obecnie nasza drużyna gra na Intel Extreme Masters Season XVI Katowice i znajduje się pod ogromną presją. Są wystawieni na masę pytań oraz gróźb w każdym kanale social-media. Próbują skupić się na występie i nie reagować na presję, lecz nie jest to łatwe. 

Prosimy tylko o jedno – pozostańmy ludźmi w całej tej sytuacji, wspierajmy się podczas trudnych czasów. Nie angażujmy polityki w esport, ale okażmy wzajemny szacunek oraz wsparcie. 

Jesteśmy za pokojem.

Gambit Esports dziś o godzinie 19:00 wystąpi w ćwierćfinale IEM Katowice stawiając czoła FaZe Clanowi. W mediach społecznościowych trwają zagorzałe dyskusje czy powinno się wykluczyć rosyjskich zawodników z turnieju w Spodku. Część ze społeczności podsuwa pomysł, że podopieczni rosyjskich organizacji powinni wystąpić bez koszulek meczowych oraz bez rosyjskiej flagi w HUDzie.