Kurczaki w Counter-Strike: Global Offensive zna chyba każdy. Są ważną częścią dla twórców „kantera” od czasów dodatku do gry Half-Life aż do samodzielnej produkcji. Czy wiecie, kiedy tak naprawdę pojawiły się w grze?

Artykuł napisany głównie jako ciekawostka – dystans zalecany. 🙂

Kurczaki w Counter-Strike były prawie od samego początku. Wszystko zaczęło się gdy CS (nazywany jeszcze Half-Life: Counter Strike) był we wczesnej becie.GlenC oraz DigiChaos byli dwoma zapalonymi graczami CS'a, którzy posiadali umiejętności tworzenia map na silniku Half-Life. Postanowili oni opracować projekt mapy polegającej na uwolnieniu zakładników we Włoszech. Brzmi znajomo? Wtedy właśnie powstała pierwsza wersja najbardziej znienawidzonej (tuż po CS_Assault) mapy CS_Italy.

CS_Italy zostało oficjalnie wydane 8 lipca 2000 roku wraz z aktualizacją Counter-Strike 6.5 Beta, a kilka miesięcy później gra wyszła z fazy bety. Nowa mapa przedstawiała niepowtarzalną atmosferę włoskich uliczek i właśnie tutaj pierwszy raz pojawiły się dwa kurczaki, które krzyczały na całe targowisko! Twórcy mapy nie wiedzieli, że stworzyli właśnie pewien element popkultury „kantera”.

Gdy Counter-Strike doczekał się pełnego wydania w wersji 1.5 (a następnie kultowego 1.6) Italy w przeciwieństwie do innych map nie zostało w jakimkolwiek stopniu zmieniano do kolejnej części jaką było Counter-Strike: Condition Zero. Wtedy właśnie GlenC oraz DigiChaos wraz z Ritual Entertainment dostali za zadanie odnowienia mapy jednak z zachowaniem wszystkich elementów (także kurczaków).Dodatek Deleted Scenes dodano do Counter-Strike: Condition Zero w okolicach Wielkanocy. Twórcy gry postanowili dodać kurczaki jako „easter egg” do dwóch misji.

Pierwszy easter egg pojawił się w drugiej misji gdy kurczak był ukryty za wadliwą skrzynką. Po zabiciu naszego drobiu na mapie słyszalne było beczenie owiec i śnieg zamieniał się w pióra.Drugi easter egg pojawił się w misji dotyczącej napaści na konwój. Kurczak został ukryty za skrzynkami, po zabiciu słyszalny był dźwięk „headshoot”.W kolejnej części znanej i lubianej produkcji Valve zabrakło kurczaków. 1 listopada 2004 roku wydano CS:Source jednak producent stwierdził, że w tej wersji pojawi się zaktualizowana mapa Italy, ale bez kurczaków. W sieci wybuchła burza i pojawiło się wiele modyfikacji dodających kurczaki właśnie na tej mapie.Najnowsza i zdecydowanie najpopularniejsza część serii Counter-Strike: Global Offensive przyniosła nam wiele zmian w silniku, mapach, modelach (w tym nowym Italy) i powrocie kurczaków! Nie zostały one jednak przywrócone statycznie w te same miejsca co w przypadku poprzednich części a stały się „inteligentną” częścią gry. Kurczaki pojawiały się w wielu miejscach na różnych mapach oraz dostały nowe funkcje.Kurczaki pojawiają się niezależnie od trybu gry na:

  • CS_Italy
  • CS_Militia
  • De_Inferno

Dodatkowo można je spotkać podczas rozgrywek Deathmatch (za zabicie kurczaka otrzymuje się 1 punkt) oraz z okazji trwającej operacji o czym poniżej.

Rok temu przed majorem Valve dodało kolejną zdolność kurczaków jaką jest naśladowanie naszych ruchów na mapie. Gdy nacelujemy celownikiem na kurczaka i klikniemy klawisz wyboru (standardowo E) kurczak będzie za Tobą podążać. Jeśli ani Ty, ani Twój kurczak nie zginie to w następnej rundzie zrespi się koło nogi.Jeśli kurczak zginie pojawi się komunikat:Specjalny „ester egg” dla twórców mapy Italy pojawił się także w CS:GO – stare dwa modele z poprzedniej wersji mapy zostały powieszone w markecie. 🙂Valve pokazało, że można wprowadzić pełną interakcję z  kurczakami w grze.

Choć klasyka na Italy przeminęła to twórcy CS:GO stwierdzili, że w operacjach znajdą się specjalne misje dotyczące zabijania kurczaków, podpalania ich, zabijania przy pomocy granatów błyskowych lub dymnych i zbierania doświadczenia.

Pierwszą taką była operacja Vanguard wydana 11 listopada 2014 roku.

  • Jednym z głównych zadań w operacji Vanguard jest zabicie 20 kurczaków w trybie Deathmatch. Była to jedna z cięższych misji, które trzeba było robić w godzinach nocnych, gdyż wiele osób chciało także wykonać tę misję.
  • Dodatkowe misje poboczne dodawały doświadczenie potrzebne do zdobycia odznaki operacji.

  • W misji „Syn marnotrawny” (Marksman) gracz musiał dostać 50 potwierdzonych zabić przeciwników lub kurczaków za co dostał 300 xp oraz nagrodę dodatkową +3 xp za każdego kurczaka.
  • W misji pobocznej gracz musiał zabić 300 kurczaków za co otrzymał 600 punktów doświadczenia. Jeśli kurczak został zabity przez granat dymny otrzymywał dodatkowe punkty doświadczenia.

  • W operacji Wildfire głównym i pobocznym zadaniem na kurczaki było podpalenie. Za każdego zabitego kurczaka przez granat podpalający gracz otrzymywał +1 punkt doświadczenia.

Społeczność Counter-Strike: Global Offensive uwielbia biegać, zabijać kurczaki i Valve o tym dobrze wie! Podczas ważnych świąt lub wydarzeń dotyczących samego cs'a producent gry ubiera kurczaki w okazjonalne czapki, rogi czy nawet strój ducha!Pierwszy raz gdy Valve postanowiło zaskoczyć społeczność CS:GO było Halloween 2013. Twórcy ubrali wtedy kurczaki w kawałek szmaty z narysowanymi oczami i ustami.18 grudnia 2013 Valve postanowiło wydać operację zimową, w której kurczaki dostały czapki z rogami renifera i specjalne żarówki wiszące na przewodach.21 sierpnia 2014 została wydana aktualizacja urodzinowa, w której kurczaki otrzymały urodzinowe czapeczki, a po zabiciu kurczaka sypało się konfetti.Valve postanowiło w kolejnym roku pójść o krok do przodu i dodało kurczaki zombie, które po zabiciu powstawały z martwych i były całe zielono-żółte ze skrzywioną głową! Gdy zabijesz kurczaka ponownie – wybucha w obłoku zielonych piór.Przed świętami Valve wydało aktualizacje CS:GO, w której kurczaki otrzymały czapkę mikołaja.Na święta Wielkanocne Valve wydało 17 marca aktualizację, która dodała królicze uszy na głowie kurczaków i zamiast normalnego chodzenia skoki.8 grudnia Valve opublikowało aktualizacje zimową, w której kurczak dostał sweter z motywem logotypów stron antyterrorystów (góra) i terrorystów (dół).Tym razem producent gry postanowił dodać dynie na głowy kurczaków!

Na podstawie starej wersji.