Amerykańska organizacja FaZe Clan ogłosiła, że rozstaje się z niedawno powstałym stowarzyszeniem esportowym – World Esports Association.

Organizacja FaZe Clan ogłosiła w komunikacie prasowym, że jest zaniepokojona brakiem przejrzystości stowarzyszenia WESA, dotyczącym sposobu, w jaki mają osiągać zamierzone cele. Miedzy innymi skrytykowano pośpiech przy wdrażaniu w życie istnienie organizacji, która była dopiero w „połowie drogi”.

FaZe była jedną z ośmiu organizacji członkowskich w stowarzyszeniu World Esports Association (WESA), ustanowionej przez wszystkim dobrze znane ESL, które zamierza uregulować rozgrywki na scenie Counter-Strike'a.

FaZe, które krytykowało brak reprezentantów Ameryki Północnej w stowarzyszeniu WESA (EnVyUs jest obecnie jedynym członkiem WESA z tamtego regionu), potwierdziło odpłatność udziału w projekcie, lecz przyznało, że nigdy nie zostały one zebrane. Jednocześnie organizacja zdementowała plotki, jakoby za odejście ze stowarzyszenia miałaby być pobierana karna opłata.

„WESA nie wymierza kary za posiadanie innych opinii i w pełni respektują oni naszą decyzję. Na koniec, WESA i ESL to dwie różne organizacje. ESL było dla nas dobre, wykazało zrozumienie i zapewniło nas, że nawet jeżeli nasza organizacja nie jest już członkiem stowarzyszenia, będziemy zaproszeni do ich lig i turniejów. Innymi słowami: odchodzimy na dobrych warunkach.”

FaZe Clan

„Tworzenie stowarzyszenia takiego jak WESA od podstaw to ogromne przedsięwzięcie dla wszystkich uczestników oraz coś, co wymaga ogromnego zaangażowania, czasu i wysiłku. Chociaż żałujemy, że FaZe zdecydowało się na ten krok i jesteśmy rozczarowani, widząc ich opuszczających nasze progi, to możemy zrozumieć i zaakceptować ich decyzję, by skupić się na czymś innym.”

WESA