Do turnieju FACEIT Major London 2018 pozostało mniej niż tydzień. Postaraliśmy się zebrać listę pięciu zawodników, którzy mogą pokazać się z dobrej strony podczas pierwszej fazy Majora.

Najważniejszy turniej tego półrocza ruszy lada moment. Łącznie w Londynie pojawią się aż 24 drużyny, lecz w Fazie Nowych Pretendentów wystartuje 16 ekip. Spośród tych 128 graczy postanowiliśmy wybrać piątkę, na którą warto zwrócić szczególną uwagę podczas śledzenie rozgrywek. Postaraliśmy się aby nie wszystkie wybory były oczywiste.

Turkey Özgür „woxic” Eker

Drużyna: HellRaisers
Wiek: 19 lat
Rating w ciągu 3 m-cy: 1.34
Rola w drużynie: snajper

Woxic to zawodnik, który jeszcze do niedawna działał głównie na swojej rodzimej tureckiej scenie z takimi ekipami jak Deathtrap czy DarkPassage. Jego potencjał dostrzegła drużyna HellRaisers i to właśnie dzięki nim wyszedł na światowe salony, lecz też nie od razu. Za przełomowy moment można uznać V4 Future Sports Festival, gdzie Eker okazał się najlepszym graczem turnieju, osiągając rating na poziomie 1.29, pokonując tym samym Michała „MICHU” Müllera czy Tomáša „oskara” Šťastný'ego.

Ten dziewiętnastoletni snajper jest stale rozwijającym się snajperem, który odwala fenomenalną robotę dla swojego zespołu. Każdy sukces osiągnięty w tym roku przez HellRaisers jest spowodowany głównie dzięki dobrym występom woxica. Podczas DreamHack Open Tours 2018 ponownie okazał się najlepszym strzelcem wyborowym, osiągając lepszy wynik niż mertz czy snatchie. Podobnie sytuacja wyglądała podczas Moche XL Esports, gdzie w finale przegrali na ówczesne SK Gaming. Woxic również był jednym z ojców sukcesu podczas Minora dla regionu CIS. Jego drużyna stanęła wtedy na najwyższym miejscu podium, a Eker wykręcił rating równy 1.48 wygrywając przy tym siedem z ośmiu clutchy.

Myślę, że każdy kto bacznie śledzi poczynania polskich zespołów pamięta mecz HellRaisers kontra AGO Esports w kwalifikacjach do DreamHack Masters Stockholm 2018. W spotkaniu o awans na to wydarzenie Jastrzębie przegrały ze swoimi oponentami 0:2. Woxic podczas tej serii zdobył prawie 60 trafień, z czego 35 na samym Dust2. Był filarem obrony swojego zespołu, a furlan i spółka nie byli w stanie znaleźć sposobu by powstrzymać tego snajpera.

Özgür „woxic” Eker w tym momencie jest jednym z najbardziej widowiskowych snajperów. Ciekawostką jest to, że gra na niespotykanych ustawieniach czułości, gdyż przy sensitivity 2 ustawionym w grze posiada 1620 DPI w myszce. Oznacza to, że każdy milimetr błędu może oznaczać potężne pudło. Jednak… nie w rękach woxica.

Indonesia Hansel „BnTeT” Ferdinand

Drużyna: TyLoo
Wiek: 23 lata
Rating w ciągu 3 m-cy: 1.14
Rola w drużynie: prowadzący, rifler

Chyba każdy kojarzy BnTeTa, lecz nie każdy od razu wskazałby za jednego z najciekawszych zawodników Fazy Nowych Pretendentów. Hansel poznawał scenę pod banderą Team nxl oraz Recca Esports, a do mainstreamu wbił się dzięki drużynie TyLoo. Reprezentuje on barwy czerwonego smoka od początku ubiegłego roku, który otworzyli zwycięstwem na China Cup pokonując Fnatic Academy pod wodzą Goldena. Z miesiąca na miesiąc coraz częściej i pewniej pukają do drzwi światowej czołówki.

TyLoo w ciągu ostatniego roku stało się ikoną azjatyckiej sceny CS:GO. Pod wodzą BnTeTa po raz drugi zakwalifikowali się na Majora. Poprzednim razem nie udało im się pojawić na ELEAGUE Major Boston 2018 przez problemy wizowe. Tym razem na pewno się pojawią i jako reprezentanci Dalekiego Wschodu na pewno mogą liczyć na wsparcie od publiczności z tego regionu.

Hansel „BnTeT” Ferdinand jest przykładem tego, że prowadzący zespołu nie musi odstawać umiejętnościami strzeleckimi od reszty. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wypracował sobie rating na poziomie 1.14, co jest lepszym wynikiem niż u graczy takich jak Stewie2K czy olofmeister. To udowadnia, że TyLoo dzięki ciężkiej pracy stoi w przedsionku światowej czołówki i spróbuje tam wejść nawet jeśli nie dostanie zaproszenia.

Poland Michał „snatchie” Rudzki

Drużyna: Virtus.pro
Wiek: 20 lat
Rating w ciągu 3 m-cy: 1.09
Rola w drużynie: snajper

Tego gracza nie trzeba nikomu przedstawiać. Były reprezentant takich drużyn jak iNeT koxXx, Team Refuse, a teraz i AGO Esports. Zawodnik, który jako kolejny dostał szansę spełnienia marzenia niemal każdego gracza polskiej sceny – grać pod banderą Virtus.pro.

Co prawda snatchie sam przyznał, że swoją profesjonalną karierę na poważnie rozpoczął dopiero pod banderą AGO, lecz kilka osób może pamiętać jego występ chociażby z ESPORT NOW 2016. Razem z molsim, mono, lunAticiem i LTN doszli do finału rozgrywanego wtedy GeFroce Cup 2016, gdzie zmierzyli się z Dobry&Gaming (przyszłym Team Kinguin). Michał pokazał się wtedy z fenomenalnej strony, walcząc o powrót swojego zespołu na drugiej mapie, zdobywając łącznie 24 trafienia. Jednak Team Refuse musiało uznać wyższość swoich przeciwników i zadowolić się drugim miejscem.

Następnie snatchie przez prawie rok reprezentował drużynę iNETKOXTV, lecz nie udało im się zdobyć żadnych spektakularnych sukcesów. Dopiero wtedy powstał znany wszystkim skład, który później dołączył pod banderę AGO Gaming, a następnie dzięki świetnym wynikom zdobył masę inwestorów i przerodził się w znane nam dziś AGO Esports. Aniołki, a później Jastrzębie szybko zdominowały polską scenę i rozpoczęli ekspansję na resztę Europy. Trzeba przyznać, że podczas tej drogi Michał wiele razy był motorem napędowym dla zespołu.

Jednak teraz oczy będą zwrócone w jego stronę nie dlatego, że oczekujemy niesamowitych wyników. Teraz wszyscy chcą się dowiedzieć, czy snatchie będzie lekiem dla Virtusów. Dotychczas wystąpił z nimi na ZOTAC Cup Masters, lecz sami zawodnicy mówili, że nie mieli czasu na ułożenie gry na nowo. Podczas FACEIT Major London 2018 taka wymówka już nie przejdzie i będzie prawdziwym sprawdzianem dla Michała jak i całego Virtus.pro.

Canada Russel „Twistzz” Van Dulken

Drużyna: Team Liquid
Wiek: 18 lat
Rating w ciągu 3 m-cy: 1.10
Rola w drużynie: rifler

Twistzz jest najmłodszym zawodnikiem w tym zestawieniu, lecz w żaden sposób mu to nie ujmuje. Ten nastoletni Kanadyjczyk reprezentuje barwy Team Liquid od początku ubiegłego roku. Od samego początku zachwyca swoimi zagraniami oraz bardzo stabilną grą.

W ostatnim czasie Team Liquid bardzo dobrze sobie radzi na międzynarodowej scenie. Z ostatnich sześciu turniejów, cztery skończyli na podium, a Twistzz miał w tym swój spory udział. Większość osób poproszone o wskazanie najlepszego zawodnika tej amerykańskiej formacji odruchowo wskazałaby EliGE'a. Prawda jest jednak taka, że przez ostatnie pół roku, duet Twistzz i EliGE świetnie sprawują się zarówno na Nowym Kontynencie jak i na scenie europejskiej, idąc łeb w łeb z ratingami na poziomie 1.15.

Twistzz odkąd odszedł od Team SoloMid wykorzystując okazję jaką dało mu Team Liquid stale się rozwija. Jeżeli jego umiejętności wciąż będą progresowały i zostaną wzbogacone przez cenne doświadczenie, może z czystym sumieniem walczyć o miano najlepszego gracza Ameryki Północnej. Teraz stoi przed jednym z najważniejszych sprawdzianów. Mimo że Team Liquid startuje w Fazie Nowych Pretendentów można powiedzieć, że mogą powalczyć o wysoką pozycję. Przejście przez do Fazy Nowych Legend to minimum, które muszą wykonać.

United Kingdom Owen „smooya” Butterfield

Drużyna: BIG
Wiek: 19 lat
Rating w ciągu 3 m-cy: 1.06
Rola w drużynie: snajper

Ostatnim wyróżnionym przez nas zawodnikiem jest gwiazda ESL One Cologne 2018. Snajper, który kończy zestawienie, występuje w barwach niemieckiej drużyny BIG. Smooya skradł serca publiczności zarówno tej znajdującej się w Kolonii, jak i tej oglądającej wydarzenie z różnych zakątków na całym świecie.

Owen podczas jednego z wywiadów w Kolonii przyznał, że na początku bardzo stresował się podczas występów razem z BIG. Jednak stała praca nad pewnymi aspektami w grze pozwoliła nabrać mu pewności siebie i pokazywać się z coraz lepszej strony na arenie międzynarodowej. Turniej ESL One Cologne był tego świadectwem. Niemiecki zespół z Butterfieldem na czele rozwijała się ze spotkania na spotkanie, aż dotarli do finału.

BIG znane jest z pracy poświęconej przed każdym dużym wydarzeniem, w którym będą brali udział. Nieraz ich nietuzinkowe zagrywki zaskakiwały przeciwników. Teraz gdy mieli sporo czasu na przygotowania oraz w swoich szeregach posiadają smooy'ę mogą pokazać, że zażegnali gorszy okres i powracają na szczyt.

Pamiętajcie, że wszystkie informacje o turnieju FACEIT Major London 2018 znajdziecie pod tym linkiem.