Virtus.pro dosłownie krok dzieliło od dostania się do finałów prestiżowej ligi ESL Pro League Season 4, które rozpoczną się już jutro w Brazylii. Zobaczmy kogo usłyszymy podczas rozgrywek oraz przypomnijmy sobie kto dostał się do szczęśliwej dwunastki.

Liga trwała przez dziewięć tygodni i obejmowała zarówno Amerykę Północną jak i Europę. Tylko sześć najlepszych zespołów z każdego kontynentu dostała możliwość uczestniczenia w zwieńczeniu całego sezonu w brazylijskich finałach. W tej edycji najlepiej poradziły sobie formacje: Fnatic, Ninjas in Pyjamas, Cloud9 oraz Immortals. Virtus.pro o szóste miejsce i tym samym przepustkę do wydarzenia walczyło z duńską formacją Team Dignitas. Jak się okazało, zawodnicy z Danii poradzili sobie w tej potyczce o wiele lepiej i posłali Polaków na siódmą pozycję (2-0). Polscy gracze zdobyli stosunek wygranych do przegranych 14-12, co jest znacznie lepszym wynikiem w porównaniu do trzeciego sezonu.

Skupmy się jednak na nadchodzących finałach w São Paulo, gdzie do wygrania będzie pula nagród wynosząca 750,000 $. W turnieju miało wziąć udział dwanaście zespołów rozłożonych do dwóch osobnych bloków, jednak ze względu na ostatnią rotacje oraz inne wewnętrzne problemy Fnatic zdecydowało nie pojawić się na wydarzeniu.

Organizatorzy starali się znaleźć drużynę na miejsce szwedzkiego składu, lecz większość formacji odmówiło z braku możliwości wyrobienia wizy na czas lub uczestnictwa w innych turniejach. Z tego powodu grupa będzie miała tylko pięć slotów. Pozostając w zmianach, podczas finałów tego sezonu nie zobaczymy również drużyny Renegades, która wywalczyła piąte miejsce w lidze, ponieważ w tym czasie bierze udział w Asian Minor Championship 2017 – Atlanta.

Z jakim formatem gry spotkamy się tym razem? Mecze w fazie grupowej rozgrywane będą metodą round-robin (każdy z każdym) oraz systemem best-of-one. Następnie najlepsze zespoły przejdą do etapu play-off, gdzie będzie czekał format best-of-three oraz pojedyncza eliminacja. W skrócie przyjrzyjmy się wszystkim najważniejszym informacjom dotyczącym tych finałów:

Pula nagród

750,000 $

Miejsce

São Paulo

Grupy

Grupa A:

Australia Immortals
European Union mousesports
Canada OpTic
France EnVyUs
United States Team Liquid

Grupa B:

Sweden NiP
Brazil SK Gaming
European Union FaZe Clan
Denmark Dignitas
United States Cloud9
European Union NRG

Komentatorzy i analitycy

Brazil Beatriz „Bia” Bauer – Host

United Kingdom Alex „Machine” Richardson – Desk host
Serbia Janko „YNk” Paunović – Analityk
Australia Chad „SPUNJ” Burchill – Analityk

United Kingdom Henry „HenryG” Greer – Komentator
Canada Matthew „Sadokist” Trivett  – Komentator
United States John „Blu” Mullen – Komentator
United States Jason „moses” O'Toole – Komentator

United States Heather „sapphiRe” Garozzo – Obserwator
United States DJ „Prius” Kuntz – Obserwator

Rozłożenie puli nagród

1. 200,000 $
2. 90,000 $
3-4. 45,000 $
3-4. 45,000 $
5-6. 35,000 $
5-6. 35,000 $
7-8. 30,000 $
7-8. 30,000 $
9-10. 25,000 $
9-10. 25,000 $
11-12. 20,000 $
11-12. 20,000 $