W spotkaniach otwarcia tegorocznego ESL One Cologne obronną ręką wyszło Team Liquid oraz Natus Vincere, które  również oficjalnie zadebiutowało w składzie z Boombl4'em.

• Russian Federation Natus Vincere  16:14  European Union mousesports

W pistoletówce lepszą formacją okazało się Na'Vi, które dzięki tej wygranej mogło bez większego problemu zdobyć kolejne dwa punkty. Następnie do głosu doszło mousesports, wygrali oni bowiem pierwszą potyczkę na pełnym wyposażeniu. Widać było, że morale zespołu Karrigana się podniosły, ponieważ będąc na fali „Myszy” wyszły na trzy oczka przewagi. Do końca pierwszej połowy Rosyjska ekipa przegrywała wynikiem 4:11. Po zmianie stron kolejny raz pistoletówka padła łupem drużyny electronica. Na pełnym wyposażeniu świetnym clutchem 1vs2 popisał się chrisJ, który tym samym zdobył dwunasty punkt dla terrorystów. Antyterroryści cały czas z całych sił starali się odpierać ataki przeciwników, lecz nie za każdym razem im się to udawało. W ostatnich, kluczowych pojedynkach zimną krew zachowali zawodnicy Natus Vincere, którzy trzydziestej rundzie wygrali w sytuacji 2vs4 i wygrali 16:14.

• United States Team Liquid  16:14  Korea, Republic of MVP PK

Od pierwszych starć Team Liquid starało się zdominować swojego oponenta, co im wychodziło idealnie. Po pięciu potyczkach Stewie2K i spółka wygrywała 4:1, mimo tego, zaraz po tym oddali dwa oczka formacji z Azji, i chwile później zostali zresetowani ekonomicznie, przez co Koreańczycy ku zaskoczeniu wszystkich wyszło na prowadzenie. Przed zakończeniem pierwszej połowy mecz był niezwykle wyrównany, dzięki czemu na tablicy wyników widniało nieznaczne prowadzenie MVP PK 8:7. Amerykanie jako terroryści tym razem pokonali swoich rywali na samych pistoletach, co pozwoliło im zwyciężyć w starciu z lepszym wyposażeniem. Ekipa staxa stawiała dzielny opór, ale to było niestety za mało dla nich i najlepsza ekipa na świecie z trudem wywalczyła zwycięstwo na start turnieju.