Zaledwie dwa dni dzielą nas od rozpoczęcia długo wyczekiwanego turnieju, jakim jest ELEAGUE Major: Boston 2017. Na początek o wejście do głównej fazy powalczą zwycięzcy regionalnych Minorów, lecz kto to tak właściwie jest?

Wśród aktywnych graczy oraz zapalonych fanów popularnej gry, jaką jest Counter-Strike, od tygodni mówi się już o nadchodzącym Majorze. Trudno się dziwić, skoro w jednym miejscu znajdą się najlepsi gracze z całego świata, którzy wraz ze swoimi drużynami powalczą o legendarne miano oraz okrągły milion dolarów. ELEAGUE Major to drugie wydarzenie tej rangi organizowane przez amerykańską produkcję Turner Broadcasting. W zeszłym roku to duńskie Astralis stanęło na najwyższym stopniu podium, pokonując w bardzo zaciętym finale polską formację Virtus.pro. Jednak z Atlanty przenieśliśmy się do Bostonu, gdzie już w ten czwartek szesnaście zespołów rozpocznie swoje zmagania w pierwszej fazie turnieju. Dokładne informacje na temat formatu rozgrywek znajdziecie na naszej stronie, dokładniej tutaj.

W tym artykule skupimy się na drużynach, które swoje miejsce na Majorze wywalczyły poprzez regionalne Minory. Podczas poprzedniej odsłony zwycięzcy lokalnych turniejów musieli przebrnąć jeszcze przez kwalifikacje, jednak tym razem producent gry postanowił zmienić zasady, na czym skorzystali wcześniej wspominani uczestnicy. Osiem zespołów z Minorów zmierzy się z pozostałą ósemką, która podczas poprzedniego Majora (PGL Major Kraków 2017) zakończyła swoje zmagania już w fazie grupowej, czyli tzw. Pretendenci. Skupmy się jednak na tych, którzy swój wyjazd do Bostonu wywalczyli na regionalnych Minorach.

Turkey Can 'XANTARES' Dörtkardeş
Turkey Engin 'ngiN' Kor
Turkey Ahmet 'paz' Karahoca
Turkey Engin 'MAJ3R' Kupeli
Turkey Buğra 'Calyx' Arkın

Space Soldiers to turecki zespół, który po raz pierwszy weźmie udział w turnieju najwyższej rangi. Nie wiadomo, jak Turkowie poradziliby sobie w zamkniętych kwalifikacjach, jednak zmiana zasad pozwoliła im wykonać kolejny krok w przód. Jest to drużyna, w której mamy zawodników mocnych indywidualnie, jednak nie zawsze potrafiących zagrać jako jedność, co jest bardzo ważnym czynnikiem pozwalającym na uzyskiwanie wysokich wyników. Mimo tego formacja nie poprzestaje i wciąż walczy o swoje, biorąc udział w licznych turniejach oraz odnosząc niejednokrotnie wysokie zwycięstwa.

Zdecydowanie najsilniejszym zawodnikiem tej ekipy jest Can 'XANTARES' Dörtkardeş, który w ostatnich trzech miesiącach uzyskał rating na poziomie 1.31, co jest jednym z lepszych wyników wśród czołowych graczy Counter-Strike'a. Rolę lidera zespołu obejmuje Engin 'MAJ3R' Kupeli, niejednokrotnie prowadząc swój zespół na najwyższe stopnie podium. Jednak w ostatnich tygodniach Space Soldiers radziło sobie różnie – od wygranych z EnVyUs oraz fnatic podczas europejskich kwalifikacji do WESG, po porażkę w meczu z AGO Gaming, którego stawką był awans do siódmego sezonu Pro Ligi. Następnie Turkowie dwa dni później ponownie przegrali z polską ekipą w finale całego turnieju, a następnie kilka godzin po tym wydarzeniu przegrali relegację do wcześniej wspominanej ligi z Natus Vincere.

Podczas europejskiego Minora turecka formacja okazała się najlepsza spośród wszystkich zebranych drużyn, pokonując w finale francuskie EnVyUs, z którym Turkom ponownie przyjdzie się zmierzyć już za dwa dni podczas pierwszej rundy początkowej fazy Majora.

United States Nicholas 'nitr0' Cannella
United States Jonathan 'EliGe' Jablonowski
United States Joshua 'jdm64' Marzano
Canada Russel 'Twistzz' Van Dulken
Brazil Lucas 'steel' Lopes

Team Liquid logo

Team Liquid, czyli jak od półfinału Majora spaść do walki o miejsce podczas niego w amerykańskim Minorze. I chociaż od pamiętnego finału przeciwko SK Gaming minęły już prawie dwa lata, to wciąż w obecnym składzie jest trzech graczy, którzy u boku Oleksandra 's1mple' Kostylieva zadziwili cały esportowy świat. Dziś jednak ten zespół nie radzi sobie tak, jak wcześniej. Każdy chyba pamięta akcje Spencera 'Hiko' Martina, który potrafił czasem zadziwić nawet samego siebie, jednak dziś w jego miejscu gra Kanadyjczyk Twistzz, a zamiast utalentowanego Ukraińca gra brazylijski zawodnik, który wspólnie z Immortals wywalczył srebrny medal podczas krakowskiego Majora – steel.

W tym zespole pod względem umiejętności przewodzi EliGe, który według portalu HLTV.org został dwunastym najlepszych zawodnikiem (dziesiąty w naszym rankingu) minionego roku mimo braku większych sukcesów swojego zespołu. Warto wspomnieć również o niesamowitych zdolnościach snajperskich jdm64'a, który nieraz ratował swój zespół w najbardziej krytycznych momentach. A temu wszystkiemu dowodzi niezawodny nitr0. Do tego dochodzi nowa krew w postaci Brazylijczyka i tworzy nam się ciekawe zestawienie. Z pewnością Amerykanie powalczą o awans do kolejnego etapu, a kto wie, może powtórzą sukces sprzed prawie dwóch lat i zdobędą tytuł Legendy?

Team Liquid okazało się najlepszym zespołem podczas amerykańskiego Minora, w którym to ekipa EliGe pokonała w finale rodzime Misfits. A to wszystko za sprawą drabinki podwójnej eliminacji, bo na samym rozpoczęciu fazy pucharowej te dwie drużyny mierzyły się ze sobą i wtedy lepsza okazała się formacja seangaresa. Co najlepsze, te dwa zespoły ponownie staną naprzeciw siebie, inaugurując pierwszą rundę fazy pretendentów.

France Vincent 'Happy' Cervoni
France Christophe 'SIXER' Xia
France Cédric 'RpK' Guipouy
France Alexandre 'xms' Forté
Belgium Adil 'ScreaM' Benrlitom

Team EnVyUs to prawie w pełni francuski skład, który w swoich szeregach posiada jednego Belga, a jest nim Adil 'ScreaM' Benrlitom i z pewnością nie trzeba go przedstawiać większości fanów popularnego tytułu esportowego. Na początku minionego roku wiele mówiło się o możliwych zmianach w tej organizacji na rzecz francuskiej szufli, do której ostatecznie doszło. NBKkennyS oraz apEX wybrali G2 Esports, zaś w ich miejscu pojawili się RpK oraz xms, następnie organizacja ściągnęła również ScreaMa, w takim składzie grają Oni po dziś dzień i zagrają również na nadchodzącym Majorze.

Ostatnim dużym sukcesem tego składu było zwycięstwo podczas DreamHack Open Atlanta 2017, wtedy po pokonaniu w finale Heroic francuski zespół stanął na najwyższym stopniu podium inkasując przy tym 50 tysięcy dolarów. Jednak końcówka roku nie należała do najlepszych w ich wykonaniu. Podczas europejskich kwalifikacji do WESG co prawda Francuzi zdołali się zakwalifikować do głównego turnieju, jednak w ćwierćfinale musieli uznać wyższość tureckiej formacji Space Soldiers. Później dobre mecze w fazie grupowej DreamHack Open Winter zapewniły EnVy udział w play-offach, jednak w półfinale francuscy zawodnicy przegrali z Natus Vincere.

Nie wiemy dokładnie, jak reprezentanci Team EnVyUs przygotowywali się do Majora, jednak z pewnością powalczą o awans do kolejnego etapu. W rundzie inauguracyjnej pierwszej fazy turnieju Francuzi zmierzą się z amerykańską formacją Cloud9.

United States Sean 'seangares' Gares
United States Hunter 'SicK' Mim
United States Shahzeb 'ShahZam' Khan
France François 'AmaNEk' Delauney
France David 'devoduvek' Dobrosavljevic

Spójrzmy teraz na Misfits. W obecnym składzie tylko dwóch zawodników grało wcześniej na turnieju rangi Major, byli to seangares oraz ShahZam, a swoje ostatnie boje na wydarzeniu tak dużej rangi toczyli w 2015 roku, to już trzy lata… Ciężko będzie odnaleźć się całej piątce wśród tak wyrównanej stawki, jednak ostatnie wyniki tego zespołu nie są najgorsze. W obecnym ustawieniu amerykański zespół gra od kwietnia tego roku, wtedy do zespołu dołączyło dwóch młodych Francuzów.

Ostatnim oficjalnym meczem tej drużyny były rozgrywki w ramach finałów szóstego sezonu ESL Pro League, wtedy reprezentanci Misftis pokonali takie zespoły jak North czy Ninjas in Pyjamas. Ostatecznie Amerykanie zakończyli swoje zmagania w półfinale, w którym ulegli niezwyciężonemu SK Gaming. Takie wyniki dobrze wróżą amerykańskiej formacji przed nadchodzącym turniejem, a doświadczenie zdobyte przez wcześniej wspominaną dwójkę może dobrze wspomóc pozostałych zawodników, którzy dopiero rozpoczynają swoją, być może długą, historię na Majorach.

W pierwszym meczu inauguracyjnej rundy Majora Amerykanie zmierzą się z rosyjskim FlipSid3, które ma dużo większe doświadczenie niż ten skład, nie wspominając również o zapleczu indywidualnym. Jednak jeśli Misfits chce wypaść z dobrej strony, to z pewnością ciężko trenowało przed tym wydarzeniem i pokaże pazur, a być może zostanie również czarnym koniem tych rozgrywek, przynajmniej w początkowej fazie.

Australia Aaron 'AZR' Ward
Australia Justin 'jks' Savage
Australia Karlo 'USTILO' Pivac
United States Noah 'Nifty' Francis
Canada Keith 'NAF' Markovic

Renegades to australijski zespół, który obecnie posiada w składzie jednego reprezentanta z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Największym osiągnięciem tego składu jest obecnie pierwsze miejsce podczas StarLadder i-League Invitational #2, gdzie w finale Australijczycy pokonali nasze rodzime Virtus.pro, inkasując przy tym 75 tysięcy dolarów. Poza tym zespół może pochwalić się pierwszym miejscem w azjatyckim Minorze, gdzie w finale ekipa jks pokonała chińskie TyLoo. Poza tym Renegades nie osiągnęło zbyt wiele, jednak ich łączna wygrana opiewa na prawie pół miliona dolarów!

Australijski zespół przestał być w pełni 'australijski' w marcu ubiegłego roku, kiedy swoje odejście ogłosił Yaman 'yam' Ergenekon, wtedy w jego miejsce wszedł Amerykanin Nifty, który obecnie pełni rolę lidera całej drużyny. We wrześniu organizacja pozyskała Kanadyjczyka, NAFa, który wcześniej reprezentował barwy OpTic Gaming, zdobywając ze swoją byłą drużyną między innymi mistrzostwo drugiego sezonu ELEAGUE. Od tego czasu Renegades zdołało między innymi zająć najwyższe miejsce na podium, pokonując Virtus.pro we wcześniej wspominanym turnieju od StarLadder.

Renegades w swoim pierwszym meczu podczas Majora zmierzy się z rosyjską formacją Vega Squadron, którą często wspomina się jako pogromcę Ninjas in Pyjamas z kwalifikacji do poprzedniego Majora spod szyldu ELEAGUE. Czy tym razem Rosjanie ulegną w tak ważnym dla siebie meczu?

China YuLun 'Summer' Cai
China YuanZhang 'Attacker' Sheng
Malaysia Andrew 'kaze' Khong
China Zhe 'Ayeon' Yang
China WeiJia 'INNOPY' Guo

Flash Gaming to najbardziej niespodziewany uczestnik nadchodzącego Majora. Chiński zespół zajął trzecie miejsce w azjatyckim Minorze, przekreślając swoje szanse na wyjazd do Bostonu, jednak problemy personalne ich rodzimego TyLoo sprawiły, że organizatorzy musieli zaprosić Flash do głównych rozgrywek. Najlepszy jest fakt, że w światowym rankingu najlepszych drużyn Chińczycy zajmują 61. lokatę, najdalszą spośród wszystkich uczestników.

Ciężko cokolwiek powiedzieć o tym chińskim składzie. Dwójka zawodników nie jest w pełni zakontraktowana przez organizację, a sam zespół nie osiągnął praktycznie nic na światowych frontach. Flash pokazuje się głównie na turniejach w swoim regionie, a najwyższy sukces na międzynarodowym wydarzeniu to 5-6. pozycja podczas StarLadder Invtitational. Z pewnością zdecydowana większość nie wierzy w jakikolwiek sukces Chińczyków podczas Majora, skazując ich na pewną porażkę.

W swoim pierwszym meczu Flash Gaming zmierzy się z francuską formacją G2 Esports, co praktycznie skazuje ich na porażkę. Chińczycy bowiem nigdy nie mieli do czynienia z rywalem tego formatu i ciężko będzie im w ogóle przebić się do dalszego etapu turnieju.

Kazakhstan Timur 'Buster' Tulepov
Kazakhstan Aidyn 'KrizzeN' Turlybekov
Kazakhstan Alexey 'Qikert' Golubev
Kazakhstan Dmitry 'dimasick' Matvienko
Russian Federation Ali 'jame' Djami

AVANGAR to kolejny zespół, o którym mało było słychać na światowej scenie. Kazachska drużyna swój udział na Majorze zapewniła sobie poprzez zwycięstwo w regionalnym Minorze (CIS), pokonując w finale Quantum Bellator Fire, ostatnią drużynę, o której piszemy w naszym artykule. Kazachowie głównie odnosili triumfy w turniejach internetowych, ich jedynym sukcesem na scenie międzynarodowej podczas turnieju offline jest 3-4. miejsce podczas FCDB Cup.

Kazachski zespół w ostatnich trzech miesiącach nie mierzył się z żadną mocniejszą drużyną, spoza swojego poziomu. Jedynymi pojedynkami, w których Kazachowie stanęli naprzeciw mocniejszemu rywalowi były te przeciwko polskim zespołom, tj. AGO Gaming oraz Kinguin. Oba zakończyły się porażką dla uczestnika Majora. Jednak sam fakt uczestnictwa na turniej tak dużej rangi może wiele dać kazachskim zawodnikom, być może ciężko trenowali i ich srogi wysiłek przyniesie efekty w nadchodzących dniach.

Pierwszym przeciwnikiem AVANGAR będzie formacja mousesports, która od dawna mieści się w czołówce światowych zespołów, tocząc swoje boje na najtrudniejszych gruntach. Wydawać się może, że Kazachowie nie będą mieli nic do gadania, jednak historię Majorów znamy i wiemy, jak to się może skończyć. Czy AVANGAR będzie w stanie wskórać cokolwiek podczas tego wydarzenia?

Russian Federation Gregory 'balblna' Oleinick
Lithuania Aurimas 'Kvik' Kvakšys
Russian Federation Saveliy 'jmqa' Bragin
Russian Federation Nikita 'waterfaLLZ' Matveyev
Russian Federation Kirill 'Boombl4' Mikhailov

Na sam koniec została nam rosyjska formacja Quantum Bellator Fire, które w swoim składzie prócz Rosjan posiada jednego Litwina. Podobnie jak ich kazascy koledzy, QBF nie zdołało jeszcze osiągnąć niczego na międzynarodowej scenie. A jednak mają jeden sukces, którym mogą się chwalić. W rosyjskich kwalifikacjach do WESG pokonali oni Team Russia złożony z gwiazd Natus Vincere oraz FlipSid3, z którymi spotkają się już za niespełna dwa dni podczas pierwszej fazy Majora.

Quantom Bellator Fire swój wyjazd do Bostonu zapewniło sobie zajmując drugie miejsce podczas regionalnego Minora (CIS), przegrywając w finale jedynie z AVANGAR. Był to bardzo zacięty pojedynek, zakończony rezultatem 2-1 po dwóch pełnych mapach i jednej, na której do rozstrzygnięcia potrzebowaliśmy dogrywki. Jednak poza tym Rosjanie nie posiadają żadnych sukcesów na swoim koncie, przeważnie biorą udział w internetowych rozgrywkach i w większości z nich zajęli drugą pozycję.

Pierwszym przeciwnikiem rosyjskiego zespołu będzie Natus Vincere, które z pewnością zadba, by przeciwnicy nie mieli żadnych szans na rozluźnienie. Możemy spodziewać się jednostronnego pojedynku, jednak nie można lekceważyć Rosjan. Kto wie, czy nie pójdą w ślady Vega Squadron, które szturmem wbiło się do historii Majorów organizowanych przez ELEAGUE.

Śledźcie naszą stronę, bowiem pojawią się kolejne artykuły odnośnie uczestników Majora. Naszym czytelnikom zapewnimy również pełną relację, którą na bieżąco będziemy publikować na naszej stronie oraz profilach społecznościowych. Jeżeli jesteście zainteresowani tym, jak wyglądają pierwsze pary inauguracyjne Majora, zachęcamy do sprawdzenia odrębnego artykułu, który znajdziecie tutaj.