W nowym sezonie Polskiej Ligi Esportowej zobaczymy całkowicie nowy sezon rozgrywek. Postaramy się wyjaśnić na czym dokładnie będzie polegał.

We wcześniejszych sezonach Polskiej Ligi Esportowej królował klasyczny format ligowy – zamknięta pula drużyn, walcząca ze sobą w według zasady każdy z każdym według wcześniej zaplanowanego harmonogramu. Takie rozwiązanie zajmowało sporo czasu, a niektóre spotkania nie miały zbyt dużego znaczenia w końcowej klasyfikacji. Stąd też włodarze postanowili opracować nowy system, który przede wszystkim da więcej swobody najlepszym drużynom, ale również stworzy pole do rozwoju nowych, aspirujących składów.

Nadchodzący sezon Polskiej Ligi Esportowej został podzielony na pięć etapów, a zostanie zwieńczony finałami. Do fazy play-off zaproszone zostały drużyny AGO Esports oraz ex-devils.one i dodatkowo zostanie rozdana trzecia bezpośrednia przepustka na zasadzie dzikiej karty.

Jak łatwo wywnioskować z każdego etapu zostanie wyłoniona jedna drużyna, która awansuje do play-offów. W etapie będzie brało udział szesnaście zespołów, a o tym kto wystąpi zadecyduje kilka czynników:

Dywizja Mistrzowska


W skrócie:
maksymalnie osiem drużyn

Z Dywizji Mistrzowskiej w każdym etapie weźmie udział maksymalnie osiem zespołów. W zależności od swojego własnego kalendarze każda drużyna sama decyduje, w której kolejce chce wziąć udział, a którą woli odpuścić. Wolne miejsca zostaną zajęte przez składy z Dywizji Profesjonalne lub otwartych kwalifikacji.

LOTTO Dywizja Profesjonalna


W skrócie:
minimum cztery drużyny

W LOTTO Dywizji Profesjonalnej prowadzone będą rozgrywki ligowe. Drużyny znajdujące się na szczycie tabeli przed rozpoczęciem danego etapu, będą brały udział w tym etapie. W każdej rundzie przewidziane są przynajmniej cztery miejsca dla ekip z ligi drugiego szczebla, więc miejsce w top 4 LOTTO Dywizji Profesjonalnej gwarantuje udział w kolejnym etapie rozgrywek.

Otwarte kwalifikacje


W skrócie:
cztery drużyny

Dodatkowo do każdego etapu przeprowadzane będą otwarte kwalifikacje, z których cztery drużyny zagwarantują sobie udział w walce o finały. Turnieje eliminacyjne ogłaszane będą sukcesywnie przed każdym z etapów.

Każdy z etapów rozgrywany będzie przez cztery dni, a drużyny będą rywalizować ze sobą według drabinki pojedynczej eliminacji. Walka toczyć będzie się o jedno miejsce w finałach oraz o dodatkową pulę nagród na każdy etap: 10.000 złotych (8.000 złotych trafi do zwycięzców, zaś 2.000 zgarną finaliści). Ponadto drużyny spoza Dywizji Mistrzowskiej, które w danym etapie zajmą miejsca od 2-8, mają zapewniony występ w kolejnym etapie rozgrywek. Na cały sezon Dywizji Mistrzowskiej przewidziano łącznie 150.000 złotych.

Pierwsza kolejka LOTTO Dywizji Profesjonalnej wystartuje już w piątek o godzinie 16:00, natomiast pierwszy etap Dywizji Mistrzowskiej wystartuje 17 maja. Uczestnicy DM zostaną ogłoszeni już niedługo.