Dwanaście miesięcy i dwanaście hitowych przenosin – oto przegląd najciekawszych transferów na scenie Counter-Strike’a w roli głównej z Polakami w 2021 roku.

 • STYCZEŃ – ANONYMO PRZEDSTAWIA SWÓJ SKŁAD CS:GO Poland

W styczniu 2021 roku naprawdę wiele się działo. W końcu ruszyła długo zapowiadana ogromna szufla na polskiej scenie, a wraz z nią praktycznie w każdy dzień docierały do nas informacje o potencjalnych zmianach w naszych rodzimych zespołach i kształtowaniu się nowych.

fot. Maciej Kołek / Anonymo Esports

W połowie stycznia Anonymo ujawniło swój skład CS-a. Pierwotnie znaleźli się w nim Kylar, KEi, Snax, mynio oraz IMD, a jako standini zaprezentowani zostali innocent oraz mouz. Chwilę później organizacji potwierdziła plotki, jakoby były zawodnik MAD Lions na dłużej pozostał w zespole.

 • LUTY – GOOFY DOŁĄCZA DO WISŁY KRAKÓW Poland

Rok 2020 był bardzo udany dla Wisły Kraków. Biała Gwiazda triumfowała podczas jednego z turniejów Nine to Five, co było sporym sukcesem, patrząc na realia polskiej sceny.  W styczniu organizacja poinformowała jednak o przesunięciu na ławkę rezerwowych mynia, który następnie zasilił szeregi Anonymo.

Wisła Kraków bardzo szybko przystąpiła do ofensywy transferowej. Już siódmego lutego Biała Gwiazda poinformowała o zakontraktowaniu Goofy’ego. Górski wcześniej miał za sobą bardzo udany epizod w PACT, gdzie spędził ponad rok.

Wisła All iN! Games Kraków / Jeremi Śpiewak
 • MARZEC – KUBEN I TUDSON W MAD LIONS European Union

W styczniu Envy podjęło drastyczne kroki, przesuwając cały swój dotychczasowy skład Counter-Strike’a na ławkę rezerwowych. Kuben nie pozostał długo bezrobotnym, bowiem już w styczniu został zaprezentowany jako nowy szkoleniowiec MAD Lions.

fot. Todd Gutierrez | Beyond the Summit

Pod koniec lutego MAD Lions zapoczątkowało prawdziwą rewolucję kadrową w swoim składzie. Z drużyną pożegnał się aż czterech zawodników, a swoje miejsce zachował jedynie TMB. To właśnie wokół niego legendarny polski trener miał zbudować nowy zespół Lwów, w którym miejsce znalazło się także dla tudsoNa.

 • KWIECIEŃ – MICHU PONOWNIE W AMERYCE United States

Miało być OG jest Evil Geniuses. W kwietniu MICHU ponownie przeniósł się ze ocean. Müller zasilił szeregi Złych Geniuszy, zajmując w składzie Brehze tarika, który jakiś czas wcześniej został przeniesiony na ławkę rezerwowych.

Na debiut MICHA w Evil Geniuses  nie musieliśmy długo czekać. Już 20 kwietnia ekipa CeRq przystąpiła do rywalizacji na FunSpark ULTI 2020. Geniusze doznali drastycznej porażki, ulegając 0 do 2 Dignitas.

fot. materiały prasowe
 • MAJ – BNOX NOWYM GRACZEM PACT Poland

W maju PACT wygrało wyścig o podpis bnoxa. 21-latek był uznawany za jeden z największych talentów na polskiej scenie CS-a. Niebisz dał się poznać ze świetnej strony głównie podczas gry w Pompa Team.

Bnox szybko  zaklimatyzował się w PACT i już kilka tygodni później MINISE i spółka wraz z utalentowanym Riflerem zdołali zająć drugie miejsce podczas finałów Polskiej Ligi Esportowej.

 • CZERWIEC – HADES NA STAŁE W ENCE European Union

W styczniu do ENCE trafił Dycha. Pierwsze pół roku Polaka w szeregach fińskiej organizacji nie należały do zbyt udanych.  To zmieniło się, gdy w czerwcu do drużyny w roli zmiennika dołączył hades.

Pierwotnie hades miał być jedynie chwilowym standinem ENCE, który zastąpi allu. Zespół z Polakiem w składzie bardzo szybko zdołał jednak zaliczyć widoczny progres, wygrywając dziewiąty sezon turnieju LOOT.BET. To sprawiło, że w czerwcu były zawodnik Wisły Kraków został oficjalnie zaprezentowany, jako nominalny snajper drużyny fińskiej organizacji.

fot. ENCE
 • LIPIEC – IZAKO BOARS KOMPLETUJE SWÓJ SKŁAD CS-A Poland

Przed samymi wakacjami Izako Boars zostało poważnie osłabione. Z drużyną pożegnali się Szejn oraz Siuhy, którzy zostali zaprezentowani jako nowi zawodnicy MOUZ NXT. To nie było jednak jedyne zmartwienie organizacji izaka, bowiem chwilę później z zespołem rozstał się także mono.

Izako Boars szybko przystąpiło do ofensywy transferowej, kontraktując w czerwcu żywą legendę – byaliego. Niecały miesiąc później Dziki uzupełniły wakaty w swoim składzie, sprowadzając Enzo oraz dobrze nam znanego Vegiego.

 • SIERPIEŃ – OGROMNE ZMIANY W ANONYMO Poland

W sierpniu zastanawialiśmy się, kto zajmie miejsce KEia w Anonymo. Początkowo wydawać nam się mogło, że szeregi Anonimowych zasili ktoś z dwójki mhL-reatz.  Ostatecznie organizacja zdecydowała się jednak na inny wariant.

Nowym nabytkiem Anonymo okazał się być blacktear5, który wówczas nie miał zbyt bogatej przeszłości na scenie Counter-Strike’a. Dotychczas 19-latek reprezentował jedynie barwy PGE Turów.

fot. Anonymo

Kilka tygodni później w szeregach Anonimowych doszło do kolejnych zmian. Na ławkę rezerwowych przeniesiony został mynio, a jego miejsce zajął Demho.

 • WRZESIEŃ – KRASNAL NOWYM ZAWODNIKIEM AGO Poland

Po wakacjach AGO ponownie postanowiło wrócić do sześcioosobowego składu. Szeregi Jastrzębi zasilił bowiem kRaSnaL, który z organizacją był już łączony od pewnego czasu.

18-latek dał się poznać szerszej publice podczas gry w mixie los kogutos. W sierpniu Mrożek zdołał zakwalifikować się także do prestiżowej ligi Faceit Pro League, zwieszającej najlepszych graczy w Europie.

 • PAŹDZIERNIK – KEI WRACA DO RYWALIZACJI POZA GRANICAMI POLSKI Germany

KEi przez prawie cztery miesiące pozostawał bez drużyny po tym, jak wylądował na ławce rezerwowych Anonymo.  20-latek do rywalizacji wrócił pod koniec października, zasilając skład niemieckiej organizacji.

KEi
Fot. Sprout

Były gracz Anonymo obrał kierunek bardzo lubiany przez polskich graczy. KEi trafił do Sprout, gdzie zajął miejsce kressy’ego. W przeszłości z niemiecką formacją związani byli także Dycha oraz snatchie.

 • LISTOPAD – MYNIO WRACA DO WISŁY Poland

W styczniu mynio skuszony ofertą Anonymo, opuścił Wisłę Kraków. Jedenaście miesięcy później drogi Białej Gwiazdy z ich byłym zawodnikiem ponownie się skrzyżowały. W listopadzie 26-latek został wypożyczony do mistrza Polski.

fot. Wisła All in! Games Kraków | Łukasz Twardowski

W składzie Wisły mynio zastąpił Markosia, który po fatalnym występie na V4 Future Sports Festival wylądował na ławce rezerwowych organizacji.

 • GRUDZIEŃ – TRZECI DOŁĄCZA DO ENCE Poland

W grudniu ENCE postanowiło zaangażować do swojego sztabu szkoleniowego kolejnego analityka. Wybór fińskiej organizacji padł na Polaka. Współpracę z drużyną Dychy i hadesa rozpoczął bowiem Trochu.

Trochu wcześniej nie był specjalnie znany na polskiej scenie esportowej, a co dopiero tej europejskiej. W przeszłości 25-latek wspomagał zawodników Dr. Pepper Team