Otwarte kwalifikacje rządzą się własnymi prawami, niestety często nieprzyjemnymi. W pierwszym turnieju eliminacyjnym do Majora zbanowano trzech graczy.

Za nami pierwsze otwarte kwalifikacje do nadchodzącego PGL Major Antwerp 2022, w których mogliśmy oglądać występy chociażby Wisły All in! Games Kraków. Biała Gwiazda otarła się o awans do europejskiego turnieju RMR, wszak w decydującym spotkaniu nie poradzili sobie z Dignitas. Reprezentantom polski trzeba jednak oddać, że heroicznie walczyli do ostatniej rundy mimo, że niemalże na każdej mapie musieli gonić wynik.

Niestety podobnie jak sporcie, tak w esporcie nie każdy przestrzega integralności oraz zasad zdrowej rywalizacji. W pierwszej otwartej rundzie kwalifikacji pojawiła się ekipa o nazwie Unplugg3D, która na pewnym etapie rozgrywki trafiła na reprezentantów forZe. Rosyjska formacja będąca obecnie 25. zespołem w rankingu HLTV spostrzegli podejrzane zagrania oponentów, więc po porażce zgłosili ich do administracji rozgrywek. W rezultacie trzech zawodników zostało permanentnie zbanowanych na platformie FACEIT, zaś gracze forZe otrzymali… przeprosiny.

Jednak zgodnie z zasadami, mecz powinien zostać anulowany, a następnie cała część drabinki powtórzona. Rosyjska formacja twierdzi, że obecny system kwalifikacji jest bardzo niezdrowy, a tak prestiżowy turniej jak Mistrzostwa Świata powinny mieć etap zamkniętych kwalifikacji, które pozwoliłyby na lepszą weryfikację uczestników.