ESL One: Rio 2020 Major zostało oficjalnie odwołane. Powód? Globalny kryzys związany z pandemią koronawirusa. Po raz pierwszy od 2013 nie będziemy mieli Majora w ciągu roku kalendarzowego.

Pierwotnie ESL One: Rio 2020 Major miał się odbyć już w maju. Pandemia COVID-19 jednak zmieniła kalendarz imprez masowych na całym świecie. Wydarzenia takie jak Igrzyska Olimpijskie czy EURO zostały przesunięte, Major w CS:GO również. Drugi wyznaczony termin – listopad 2020 – okazał się niestety nietrafionym pomysłem.

Organizatorzy i VALVE zrobili wszystko, by urozmaicić zbliżający się Major. Podniesiono pulę nagród do 2 milionów dolarów, zaplanowano całą serię turniejów kwalifikacyjnych. Plany spaliły ostatecznie na panewce, a zawody w Rio w kalendarzu ESL zastąpi IEM Beijing-Haidian z pulą nagród 250 tysięcy dolarów. Rozgrywki odbędą się w czterech regionach online.

Oficjalne stanowisko ESL brzmi:

VALVE póki co nie jest w stanie określić kiedy i w jakiej formie Majory powrócą. Gdy tylko to zostanie ustalone, zrobimy wszystko, by zorganizować ponownie Majora w Rio. Nowe daty zostaną wyznaczone, gdy będziemy wiedzieli kiedy powrót na LAN-y będzie bezpieczny. 

ESL planuje ponadto zorganizować IEM Global Challenge – turniej LAN-owy w studiu w Kolonii. W rozgrywkach mają wziąć udział drużyny z Europy i Ameryki Północnej, a pula nagród wyniesie 500 tysięcy dolarów.

Swoje oficjalne stanowisko wystosowało również VALVE:

Nie zamierzamy prosić graczy i kibiców, aby ci ryzykowali swoim zdrowiem w zamian za wzięcie udziału w Majorze w czasach, gdy podróżowanie jest groźne. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu listopadowego turnieju. Jaki mamy plan? Po pierwsze, wstrzymamy się z planowaniem Majorów do czasu, aż organizowanie LAN-ów będzie bezpiecznie. Do tego czasu będziemy kontynuować serię RMR online, aby śledzić najlepsze drużyny w każdym regionie.