Sześć zespołów rozpocznie dziś walkę na trzecim turnieju BLAST Pro Series w 2019 roku. Tym razem zawodników ugości Madryt, gdzie po dwóch dniach rywalizacji poznamy zwycięzcę rozgrywek.

Piątek i sobota w Madrycie będą stały pod znakiem counter-strike'a. Tradycyjnie, pierwszy dzień rozgrywek przyniesie dwie rundy fazy grupowej, natomiast jutro czekają nas kolejne trzy. Wszystko zostanie zwieńczone wielkim finałem, po którym poznamy trzeciego w tym roku triumfatora turnieju BLAST Pro Series.

Razem z forBET, legalnym polskim bukmacherem posiadającym zakłady na wydarzenia esportowe, przeprowadziliśmy analizę spotkań, które będzie można obejrzeć z polskim komentarzem. forBET posiada w swojej ofercie wszystkie mecze w ramach BLAST Pro Series Madrid 2019. Kursy znajdujące się w tekście zostały zaczerpnięte z tego źródła.

Denmark Astralis

Kurs:
1.25 : 13.90 : 4.20

Data rozpoczęcia
godz. 20:45, 10.05.19

Sweden Ninjas in Pyjamas

Na pierwszy ogień bierzemy zespoły Astralis i Ninjas in Pyjamas. Szwedzi są jedyną drużyną widniejącą na liście uczestników BLAST Pro Series Madrid, która tydzień temu rywalizowała jeszcze podczas rozgrywek w Sydney. Wcześniej Patrik „f0rest” Lindberg i spółka byli również w Szanghaju, podczas gdy ich oponent odpuścił oba te turnieje. Najlepszy skład na świecie spokojnie przygotowywał się do zmagań w stolicy Hiszpanii i być może przyniesie to pożądane efekty, bowiem ostatni występ w ich wykonaniu pozostawiał wiele do życzenia. W Miami Astralis niespodziewanie przegrało aż trzy grupowe spotkania, choć pierwszy dzień wcale nie zwiastował katastrofy. Co więcej, podopieczni zonica byli niekiedy deklasowani przez przeciwników. Patrząc na ich długą dominację, trudno jednak przypuszczać, by taka sytuacja zdarzyła się dwa razy z rzędu.

Duńczycy i Szwedzi zmierzą się dziś na mapie Dust2. W 2019 roku już dwukrotnie widzieliśmy taki pojedynek. W obu przypadkach Astralis prezentowało świetną grę w pierwszych połowach, co później przyczyniało się do końcowego triumfu, choć NiP dzielnie walczyło o comeback. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie spotkania pomiędzy tymi ekipami, to od stycznia device wraz z kolegami mogą pochwalić się bilansem 5-0. Ostatnie niepowodzenie w Miami nie powinno znacznie odbić się na ich formie i przystąpią oni do tego meczu z pozycji faworyta.

United States Cloud9

Kurs:
3.75 : 13.50 : 1.30

Data rozpoczęcia
godz. 22:15, 10.05.19

Ukraine Natus Vincere

Zmagania w Madrycie będą dla Cloud9 trzecim turniejem LANowym w obecnym składzie. Drużyna brała też udział w BLAST Pro Series Miami oraz fazie grupowej 9. sezonu ESL Pro League. Szczególnie pierwsze z tych rozgrywek nie należały do udanych, ponieważ skład Goldena przegrał wszystkie spotkania. Teraz cała piątka miała więcej czasu na znalezienie odpowiedniego stylu gry, co niewątpliwie było ważne po tylu roszadach. Wciąż nie pozwala to jednak stawiać amerykańskiej formacji w roli faworyta, tym bardziej, jeśli naprzeciwko niej stanie Natus Vincere. Można natomiast oczekiwać, że tym razem C9 nie zakończy turnieju z zerowym dorobkiem punktowym.

Jeśli chodzi o Na`Vi, zespół ten od dłuższego czasu utrzymuje się na podium światowych rankingów. Ekipa dowodzona przez Zeusa zawsze jest groźna, choć rzecz jasna jej też zdarzają się niepowodzenia. Do takich można zaliczyć ostatni turniej BLAST Pro Series w Miami. Drużyna stanęła tam do walki po triumfie na StarSeries i-League Season 7, natomiast w Stanach Zjednoczonych wygrała zaledwie dwie potyczki. S1mple i spółka są jednak znani z takich pojedynczych potknięć. Dobrych rezultatów widzimy w ich wykonaniu zdecydowanie więcej, co stawia ich w roli faworyta w spotkaniu przeciwko Cloud9 i nie zmienia tego nawet fakt, że zawodnicy zmierzą się ze sobą na Mirage'u po raz pierwszy.

Denmark Astralis

Kurs:
1.45 : 10.80 : 3.05

Data rozpoczęcia
godz. 15:00, 11.05.19

Ukraine Natus Vincere

Sobotnie zmagania rozpoczną się od prawdziwego szlagieru, w którym walczyć będą Astralis oraz Natus Vincere. Przez ostatni rok ukraińsko-rosyjski skład cały czas próbował dogonić przeciwnika podczas jego dominacji i udawało mu się zwyciężać pojedyncze spotkania. Szczególnie duże znaczenie miał półfinał ESL One Cologne, gdzie później Zeus wraz z kolegami sięgnęli po trofeum. Duńczycy odpłacili się z nawiązką, ponieważ pokonali rywala w wielkim finale FACEIT Majora. Rywalizacja pomiędzy tymi ekipami zazwyczaj przynosi mnóstwo emocji okraszonych indywidualnymi popisami najlepszych graczy na świecie.

Obecne składy organizacji tylko dwukrotnie mierzyły się ze sobą na mapie Dust2. Mecz w internecie w ramach 8. sezonu ESL Pro League padł łupem Natus Vincere, natomiast potyczka w finale BLAST Pro Series Lisbon zakończyła się deklasacją w wykonaniu Astralis. Wydaje się, że ta lokacja zdecydowanie sprzyja Duńczykom, którzy rzecz jasna nie są tak wyśmienici jak na Nuke'u czy Inferno, ale również mogą pochwalić się solidnym bilansem. Na`Vi miesza natomiast imponujące występy ze słabszymi momentami i potknięciami. Moim zdaniem ekipa ze Skandynawii wykorzysta ten brak systematyczności i wygra spotkanie na szczycie.

Denmark Astralis

Kurs:
1.35 : 13.30 : 3.40

Data rozpoczęcia
godz. 16:20, 11.05.19

Finland ENCE

W czwartej rundzie meczów fazy grupowej ENCE ponownie spróbuje pokonać najlepszy zespół świata. Pierwszy raz obie drużyny spotkały się podczas ESL One Cologne 2018, gdzie Finowie nie podchodzili jeszcze do turnieju z pozycji czołowej formacji na scenie. Następnie miał miejsce wielki finał IEM Major Katowice. W Polsce allu wraz z kolegami zachwycili wszystkich obserwatorów counter-strike'a, awansując aż do tego etapu. Kapitalna przygoda zakończyła się wraz z porażką na Astralis, jednak od tych rozgrywek ENCE zadomowiło się w pierwszej piątce rankingu HLTV.org. Wydaje się też, że dystans do przeciwnika cały czas maleje, bowiem przy ostatniej okazji bezpośredniego starcia, Duńczycy oddali aż czternaście punktów.

Astralis po raz kolejny będzie mogło sprawdzić się na Dust2. Na BLAST Pro Series często widzimy Skandynawów grających tę lokację, ponieważ rywale za wszelką cenę starają się uniknąć najmocniejszych stron drużyny gla1ve'a – Nuke'a i Inferno. Takie rozwiązania rzadko przynoszą efekt w postaci zwycięstwa, choć z biegiem czasu większość oponentów stawiało Duńczykom coraz trudniejsze warunki. Co więcej, Team Liquid i FaZe Clan zdołały ostatnio na niej wygrać. Jeśli chodzi o ENCE, ich szanse również wydają się być nieco większe, niż w przeszłości, bowiem każde kolejne bezpośrednie spotkanie było coraz bardziej wyrównane. Pomimo tego, kierowałbym się jednak ku temu, że Astralis dopisze kolejne trzy oczka do swojego dorobku w tabeli.

Sweden Ninjas in Pyjamas

Kurs:
2.85 : 10.80 : 1.50

Data rozpoczęcia
godz. 17:40, 11.05.19

Ukraine Natus Vincere

Na koniec odpuszczamy już Astralis i skupimy się na meczu pomiędzy Ninjas in Pyjamas i Natus Vincere. Jak wspominałem wcześniej, Szwedzi jeszcze tydzień temu grali w Sydney, co może odbić się na ich dyspozycji. Kwestię zmęczenia podróżami próbowali natomiast wyeliminować zawodnicy z regionu CIS, których ostatni raz widzieliśmy w akcji 21 kwietnia. W przeszłości drużynie Zeusa przy natłoku turniejów często zdarzały się niespodziewane potknięcia. Teraz na pewno zobaczymy głodne gry Na`Vi, które powinno prezentować solidnego counter-strike'a.

Polem bitwy w piątej rundzie fazy grupowej również będzie Dust2. Tutaj historia spotkań pomiędzy dwiema ekipami ma tylko jeden rozdział. Na StarSeries i-League Season 7 w Szanghaju Ninjas in Pyjamas pokonało rywala, lecz dwie porażki na następnych lokacjach przekreśliły szansę na zwycięstwo w starciu best of 3. Wydaje się, że właśnie na tej mapie Szwedzi mogą szukać okazji na triumf. Poza nią, zestawienie head-to-head jest całkowitą dominacją Na`Vi, które ostatni raz zaznało smaku przegranej 14 czerwca. Electronic i spółka wyraźnie mają sposób na zespół GeT_RiGhTa i myślę, że znacznie pomoże to w zdobyciu trzech punktów w Madrycie.

Powyższe mecze z polskim komentarzem będzie można oglądać na kanale Piotra „izaka” Skowyrskiego.