W dniu wczorajszym, podczas cotygodniowego wydania „Sportowej niedzieli” został poruszony po raz kolejny w telewizji publicznej temat e-sportu.

Zainteresowanie e-sportem z roku na rok jest co raz większe, co potwierdzają statystyki, finanse oraz działania dużych klubów sportowych. Zeszły już weekend skupił uwagę całej branży na Legia MODECOM eSports Cup 2016 – pierwszym w historii klubu i pierwszym tego typu na świecie turnieju gier komputerowych, który zainaugurował działalność sekcji sportów elektronicznych Legii Warszawa – zdaniem Jakuba Szumielewicza, Wiceprezesa Zarządu Legii Warszawa.

Następstwem tego jest zainteresowanie ze strony telewizji, które trwa od dłuższego czasu – warto przypomnieć, iż ESPORT NOW 2016 było pierwszym turniejem transmitowanym przez TVP, co oznaczało pewnego rodzaju przełom dla polskiego e-sportu.  Wczoraj gościem w łódzkim studiu Telewizji Polskiej był psycholog społeczny, dr Leszek Mellibruda, natomiast w Warszawie, na wprost prowadzącego zasiadł Bartłomiej „Tybek” Tybor, którego większości z Was nie musimy przedstawiać. Dodatkowo kilka zdań od siebie dodał Kamil Górecki – Prezes Zarządu FantasyEXPO.

Poruszonych zostało wiele kwestii, w tym Igrzyska Olimpijskie, o których organizację w 2024 roku ubiega się Los Angeles, mające  w planach dodać League of Legends jako dyscyplinę, jednak są dwa „obozy”. Obóz klasyczny odpowiada się przeciwko takim rozwiązaniom, natomiast obóz nowy, młody, który m.in. reprezentuje moja agencja, jest przychylny, ponieważ chodzi tu o rywalizację, dążenie do perfekcji – to jest sport młodych ludzi – dodaje Górecki.

Prowadzący zadał wiele pytań, które zdaniem opinii publicznej były zbędne – fascynaci jak najbardziej mogą tak uważać, jednakże osoby, dla których pojęcie „e-sport” to granie w gry, zapewne zostały wyprowadzone z błędu, zarówno przez personę powiązaną z tą branżą, czyli Bartłomieja, jak i również profesora Mellibrudę.

Wyżej wspomniany psycholog społeczny, po wnikliwej analizie zauważył, że Counter-Strike to nie jest tylko strzelanka, tylko że to jest taktyka, to jest myślenie, nawet wyłoniłem taki zespół KORA – koncentracja,  odporność, refleks i anonimowa współpraca. Jest to jak najbardziej trafne spostrzeżenie, ponieważ trzy, z czterech powyższych cech kształtują profesjonalnego zawodnika.

Retransmisja dostępna jest poniżej – zachęcamy do oglądania i dzielenia się swoją opinią.